Význam souslednosti protinádorových léků u metastatického kolorektálního karcinomu

1. 8. 2015

Možnost využít v první linii léčby pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem (mCRC) a genem RAS divokého typu inhibitor vaskulárního endoteliálního růstového faktoru (VEGF) bevacizumab nebo inhibitory receptoru epidermálního růstového faktoru (EGFR) cetuximab a panitumumab přináší lékařům nutnost volby mezi oběma lékovými skupinami. Autoři z Kalifornie v USA se pokusili zhodnotit dostupnou literaturu a vytvořit model, který by klinikům rozhodování usnadňoval.

Autoři vyhledali v říjnu 2014 relevantní studie v databázích PubMed a ASCO/ESMO. Jako klíčová slova zvolili: „kolorektální karcinom“, „cetuximab“, „panitumumab“ a „bevacizumab“.

Podle většiny studií přežívají pacienti s inhibitory EGFR v kombinaci s chemoterapií v první linii léčby déle než pacienti léčení samotnou chemoterapií nebo inhibitory VEGF v kombinaci s chemoterapií. Dostupná data pak naznačují, že je v první linii léčby u pacientů s RAS divokého typu výhodnější podání inhibitorů EGFR, následované podáním inhibitorů VEGF ve druhé linii. Zdá se přitom, že léčba inhibitory EGFR v první linii vede k biologickým změnám v nádorových buňkách, které je senzitizují k následné terapii dalšími léčivy. Naopak terapie inhibitory VEGF v první linii vede ke změnám, které tumory k další léčbě desenzitizují.

Závěrem autoři shrnují, že podle dostupné literatury je u pacientů s mCRC s genem RAS divokého typu vhodné začít terapii inhibitory EGFR jako léčivy první linie a inhibitory VEGF použít až jako léčiva druhé linie.

(epa)

Zdroj: Wainberg Z. A., Drakaki A. The importance of optimal drug sequencing in metastatic colorectal cancer: biological rationales for the observed survival benefit conferred by first-line treatment with EGFR inhibitors. Expert Opin Biol Ther. 2015 Jun 12: 1–16. [Epub ahead of print]Štítky
Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se