Kde umírají onkologičtí pacienti

1. 11. 2015

Velká mezinárodní studie, zahrnující mezi 14 zeměmi světa i Českou republiku, ukázala velké rozdíly mezi státy v tom, kde umírají pacienti se zhoubnými nádory. V Mexiku umírá 57 % těchto pacientů doma, zatímco v Jižní Koreji 87 % v nemocnici. Nejnižší podíl onkologických pacientů, kteří zemřou v nemocnici, je v Nizozemsku (26 %).

Tato průřezová studie byla publikována v září 2015 v časopisu British Journal of Cancer. Vycházela z údajů na úmrtních listech všech osob zemřelých v roce 2008 na onkologické onemocnění (ICD-10 kódy C00–C97) v Anglii, Belgii, Česku, Francii, Itálii, Jižní Koreji, Kanadě, Maďarsku, Mexiku, Nizozemsku, na Novém Zélandu, ve Španělsku (2010), v USA (2007) a ve Walesu. Celkem se jednalo o 1 355 910 úmrtí. Z České republiky se na studii podílelo Centrum paliativní péče, Praha 4. K posouzení faktorů souvisejících s úmrtím doma byla použita multivariantní logistická regresní analýza.

Velké rozdíly mezi státy, jež se týkají místa úmrtí onkologických pacientů, lze zčásti vysvětlit odlišnostmi v dostupnosti nemocničních lůžek, lůžek v léčebnách dlouhodobě nemocných a dostupnosti a službách poskytovaných praktickými lékaři. Dalším vysvětlením může být organizace paliativní onkologické péče v jednotlivých zemích. Studie rovněž ukázala, že pacienti s hematologickými malignitami umírají doma častěji než nemocní se solidními nádory (OR 1,29–3,17). V domácí péči častěji zemřou pacienti v manželském svazku oproti rozvedeným (OR 1,17–2,54).

Tyto výsledky mohou pomoci při výběru politických strategií ovlivňujících místo úmrtí.

(zza)

Zdroj: Cohen J., Pivodic L., Miccinesi G. et al. International study of the place of death of people with cancer: a population-level comparison of 14 countries across 4 continents using death certificate data. Br J Cancer 2015 Sep 1; doi: 10.1038/bjc.2015.312 [Epub ahead of print].Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se