Ženy s migrénou mají o 50 % vyšší riziko vzniku roztroušené sklerózy

16. 3. 2011

Podle klinických studií se bolest hlavy objevuje častěji u pacientek s roztroušenou sklerózou (RS). Nová analýza dat z Nurses’ Health Study naznačila, že ženy s migrénou mají relativní riziko vzniku roztroušené sklerózy o 47 % vyšší než ostatní.

Migréna je poměrně časté onemocnění, v USA prodělá každá pátá žena aspoň jeden migrenózní záchvat za rok. Naproti tomu RS je vzácná, a tak i přes zvýšené riziko naprostá většina žen s migrénami RS nikdy neonemocní.

Vědci z New York University zařadili do studie 116 678 žen. U 375 z nich byla během 16 let od začátku studie diagnostikována RS. Přes 7 900 žen (15 % všech) mělo na začátku studie lékařsky potvrzenou migrénu. Ženy, u nichž se později RS objevila, měly migrény na začátku studie ve 22 %.

Po zohlednění potenciálních zavádějících faktorů, jako věku, zeměpisné šířky bydliště, skandinávského původu, hladiny vitaminu D, kouření a body mass indexu (BMI), bylo zjištěno, že migréna je asociována s vyšším rizikem rozvoje RS v budoucnu. Relativní riziko bylo 1,47 (95% CI 1,15–1,88; P = 0,002).

Proč by migréna měla být rizikovým faktorem rozvoje RS a jaký je vztah těchto dvou nosologických jednotek, je zatím nejasné. Nabízí se teorie, že v některých případech je migréna jedním z časných příznaků RS nebo že u části pacientů mají společnou příčinu. Podle některých názorů naopak není pravděpodobné, že by migréna byla spouštěcím faktorem pro RS.

Je také možné, že zatím klinicky němá ložiska RS byla přítomna u části subjektů s migrénou, kde se pak migréna vyskytla častěji. Tyto ženy pak byly mylně zařazeny do skupiny s migrénou, ale bez RS na začátku studie. Proč je u žen s migrénou vyšší prevalence RS a zda jsou nějak patogeneticky provázané, zůstává tedy zatím nejasné.

(uli)

Zdroj: American Academy of Neurology (AAN) 62nd Annual Meeting, Toronto, Ontario, Canada. Prezentováno 10.–17. dubna 2010.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se