Vliv viru varicella zoster na výskyt relapsů u roztroušené sklerózy

15. 4. 2014

Několik studií v poslední době poukazovalo na možný vliv viru varicella zoster (VZV) na průběh roztroušené sklerózy (RS). Autoři předkládané studie se zaměřili na prozkoumání vztahu mezi VZV a exacerbací RS.

Do studie bylo zahrnuto 53 pacientů s RS, 31 z nich bylo do studie zařazeno během prvního týdne klinického relapsu, 16 pacientů bylo v remisi, 6 pacientů mělo progresivní formu RS. U všech účastníků studie byla pomocí PCR stanovena přítomnost 5 herpetických virů (varicella zoster, herpes simplex 1 a 2, virus Epsteina-Barrové a herpes virus 6), a to v mozkomíšním moku (cerebrospinal fluid – CSF) a periferní krvi. Jako kontroly posloužilo 21 pacientů se zánětlivými nebo funkčními neurologickými poruchami.

DNA VZV byla nalezena v CSF u všech pacientů s relapsem RS (100 %), v periferní krvi byla přítomna u 28 z nich (90 %). Naproti tomu u pacientů s RS v remisi byla DNA VZV nalezena v CSF jenom u 5 pacientů (31 %) a v periferní krvi u 3 pacientů (19 %). V menší míře byla VZV DNA nalezena i v CSF (83 %) a periferní krvi (33 %) pacientů s progresivní formou RS. U kontrol nebyl VZV nalezen ani v CSF, ani v periferní krvi. Výsledky vyšetření přítomnosti dalších herpetických virů byly u pacientů s RS i kontrol podobné.

Výsledky této studie podporují podezření, že VZV hraje roli v etiopatogenezi RS a ovlivňuje výskyt relapsů. Tuto potenciální asociaci podporují i recentní epidemiologická data a studie na molekulární úrovni, stejně jako propuknutí těžkých infekcí způsobených VZV během imunosuprese při RS.

(epa)

Zdroj: Sotelo J., Ordoñez G., Pineda B., Flores J. The participation of varicella zoster virus in relapses of multiple sclerosis. Clin Neurol Neurosurg. 2014 Apr; 119: 44–8; doi: 10.1016/j.clineuro.2013.12.020. Epub 2014 Jan 10.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se