Vliv konopí na kognitivní funkce u pacientů s roztroušenou sklerózou

30. 5. 2011

Zatímco u zdravých jedinců užívajících konopí již byly v minulosti popsány neuropsychologické poruchy, podobná data u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) pořád chybí. Vzhledem k tomu, že RS je spojena se zhoršením kognitivních funkcí, bylo cílem nedávno publikované studie určit neuropsychologické dopady užívání konopí právě v této rizikové populaci.

Zatímco u zdravých jedinců užívajících konopí již byly v minulosti popsány neuropsychologické poruchy, podobná data u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) pořád chybí. Vzhledem k tomu, že RS je spojena se zhoršením kognitivních funkcí, bylo cílem nedávno publikované studie určit neuropsychologické dopady užívání konopí právě v této rizikové populaci.

Studie se účastnily dvě skupiny, každá sestávající z 25 pacientů s RS. Jednu tvořili pacienti, kteří konopí užívali, jedinci z druhé skupiny naopak nikoliv. U všech účastníků studie byly hodnoceny kognitivní funkce, dále pak míra úzkosti a deprese pomocí škály Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) a strukturovaného klinického pohovoru (SCID-I).

Jedinci, kteří užívali konopí, vykazovali signifikantně horší výsledky v oblasti rychlosti zpracování informací, pracovní paměti, exekutivních funkcí a vizuálně prostorového vnímání. Tito pacienti také s dvakrát větší pravděpodobností trpěli globální kognitivní poruchou. Mezi sledovanými skupinami však nebyly nalezeny žádné rozdíly v hodnotách HADS skóre nebo diagnózách stanovených pomocí SCID-I.

Tato průřezová studie poskytla empirické důkazy o tom, že dlouhodobé užívání konopí je u pacientů s RS spojeno s horším stavem kognitivních funkcí, které jsou v dané populaci již tak zpravidla postižené. Ať už pociťují pacienti jakékoliv výhody, které by mohly vyplývat z požívání konopí (např. úleva od bolesti a spasticity), měly by být posuzovány s ohledem na možnost vzniku s ním spojených vedlejších účinků zasahujících právě zmiňované kognitivní funkce.

(mik)

Zdroj: Honarmand K., Tierney M. C., O'Connor P., Feinstein A.: Effects of cannabis on cognitive function in patients with multiple sclerosis. Neurology. 2011 Mar 29; 76 (13): 153–60.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se