Úzkost a deprese u pacientů s roztroušenou sklerózou

2. 11. 2012

Relativně vysoký výskyt úzkosti a deprese u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) potvrdilo v minulosti již několik klinických studií. I když se jednalo o metodologicky velice kvalitní studie, mnoho z nich pracovalo pouze s omezeným počtem pacientů (n < 200). Danou problematikou u velké skupiny pacientů (n > 4 000) se zabývala nedávno publikovaná britská studie

Relativně vysoký výskyt úzkosti a deprese u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) potvrdilo v minulosti již několik klinických studií. I když se jednalo o metodologicky velice kvalitní studie, mnoho z nich pracovalo pouze s omezeným počtem pacientů (n < 200). Danou problematikou u velké skupiny pacientů (n > 4 000) se zabývala nedávno publikovaná britská studie. Ta se za pomoci webového portálu britského registru pacientů s RS pokusila popsat typické profily deprese a úzkosti u pacientů s RS, dále pak určit, zda jsou úzkost a deprese spojeny s věkem nebo dobou trvání nemoci, a nakonec také posoudit, zda se míra úzkosti a deprese liší mezi pohlavími a jednotlivými typy RS.

Od svého uvedení do provozu v květnu 2011 až do konce prosince 2011 se na webovém portálu do zmiňovaného registru přihlásilo 7 786 dospělých s RS. Následně získané skóre úzkosti a deprese (Hospital Anxiety and Depression Scale, HADS) bylo porovnáno se základními demografickými a popisnými údaji poskytnutými při registraci.

Průměrné HADS skóre ve skupině 4 178 respondentů bylo 15,7 s mediánem 15,0 (IQR 11). Míra úzkosti a deprese byla vysoká, u více než poloviny (54,1 %) se skóre pro úzkost ≥ 8 a u 46,9 % respondentů se skóre pro depresi ≥ 8. Ženy s relaps-remitentní RS byli úzkostnější než muži s tímto typem nemoci (p < 0,001), a také více než ženy s jinými typy RS (p = 0,017). V rámci každého pohlaví pak byli muži a ženy se sekundárně progresivní RS více depresivní než muži nebo ženy s jinými typy RS (p < 0,001, p < 0,001).

Tato dosud největší známá studie svého druhu prokázala, že úzkost a deprese jsou u pacientů s RS opravdu velice rozšířené. Problematika jejich duševního zdraví by tedy mohla být řešena lépe a měla by jí být věnována větší pozornost. Další výzkum v této oblasti by tak mohl vést ke zlepšení péče o pacienty s RS a zmírnění těchto vysilujících a velice nepříjemných symptomů.

(mik)

Zdroj: Jones K. H. et al. A Large Scale Study of Anxiety and Depression in People with Multiple Sclerosis: A Survey via theWeb Portal of the UK MS Register. PLoS Ona. 2012; 7 (7): e41910; doi: 10.1371/journal.pone.0041910Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se