Sexuální dysfunkci u mužů s roztroušenou sklerózou je třeba věnovat větší pozornost

28. 5. 2014

V léčbě mužů s roztroušenou sklerózou (RS) jsou často přehlíženou poruchou sexuální dysfunkce. Vzhledem k tomu, že tyto poruchy významně ovlivňují kvalitu života pacientů, je třeba je pomocí vhodných screeningových nástrojů identifikovat a doporučit sexuologickou léčbu.

Přestože RS postihuje osoby ve věku, kdy je sexuální aktivita významnou součástí života, poznatky o sexuální dysfunkci u pacientů s tímto onemocněním jsou omezené. Polští autoři proto provedli studii, která hodnotila prevalenci sexuálních dysfunkcí u mužů s RS a jejich vliv na kvalitu života. Zařadili 67 pacientů z Národního centra pro roztroušenou sklerózu. Primárním sledovaným parametrem byl Mezinárodní index erektilní funkce (IIEF), skóre z Dotazníku sexuální kvality života (SQol) a skóre na škále EDSS.

Nejčastěji si muži s RS stěžovali na erektilní dysfunkci (52,9 %), sníženou sexuální touhu (26,8 %) a obtíže při dosažení orgasmu (23,1 %) a ejakulace (17,9 %). Závažnost sexuální dysfunkce významně ovlivňovala sexuální kvalitu života. IIEF ani skóre SQoL nevykázalo souvislost s věkem, dobou od rozvoje příznaků RS ani se skóre EDSS. Podíl pacientů, kteří o svých sexuálních obtížích hovořili se zdravotníkem nebo podstoupili sexuologickou léčbu, činil pouze 6 %.

Tyto výsledky, publikované v květnu 2014, poukazují na vysokou prevalenci sexuální dysfunkce u mužů s RS a mizivý podíl pacientů, u nichž jsou tyto potíže diagnostikovány nebo terapeuticky řešeny. Autoři popsané studie navrhují využívání vhodných screeningových nástrojů v klinické praxi, které můžou pomoci tuto situaci zlepšit.

(zza)

Zdroj: Lew-Starowicz M., Rola R. Sexual dysfunctions and sexual quality of life in men with multiple sclerosis. J Sex Med. 2014 May; 11 (5): 1294–301; doi: 10.1111/jsm.12474. Epub 2014 Feb 24.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se