Riziko rakoviny u pacientů s roztroušenou sklerózou – výsledky kanadské studie

13. 11. 2012

Data týkající se rizika rakoviny u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) jsou nekonzistentní. Z publikovaných dat se dokonce zdála existovat možnost diagnostického opomíjení. Kanadští autoři se zabývali právě rizikem výskytu různých tumorů a jejich velikostí v době diagnostikování v kohortě pacientů trpících RS, kterou srovnávali s obecnou populací.

Data týkající se rizika rakoviny u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) jsou nekonzistentní. Z publikovaných dat se dokonce zdála existovat možnost diagnostického opomíjení. Kanadští autoři se zabývali právě rizikem výskytu různých tumorů a jejich velikostí v době diagnostikování v kohortě pacientů trpících RS, kterou srovnávali s obecnou populací. Také se zabývali otázkou, zda má vliv průběh onemocnění RS na riziko výskytu rakoviny (RS začínající jako relabující oproti primárně progresivní formě).

Data o pacientech s RS z let 1980–2004 byla propojena s registry nádorů v dané oblasti země, statistickými a zdravotními daty. Studie byla ukončena koncem roku 2007. Incidence nádorů u pacientů s RS byla srovnána s věkem i pohlavím odpovídající obecnou populací v daných letech. Velikost nádorů byla stanovena u nádorů prsu, prostaty, kolorektálního karcinomu a nádorů ledvin.

Do studie bylo zahrnuto 6 820 pacientů s 110 666 pacientoroky sledování. Standardizovaný poměr incidence pro všechny nádory byl 0,86 (95% interval spolehlivosti CI 0,78–0,94). Celkové riziko nádorů bylo u pacientů s RS nižší než u obecné populace odpovídající věkem a pohlavím v daných kalendářních letech. Nebyl nalezen rozdíl v incidenci nádorového onemocnění mezi skupinou pacientů s RS relaps-remitentní oproti primárně progresivní. Velikost nádorů při diagnóze byla naopak větší, což by mohlo ukazovat na určité diagnostické zanedbávání.

Dle autorů je tedy právě skutečnost možné pozdější diagnostiky nádorů u populace pacientů s RS důležitá s ohledem na vedení komplexní zdravotní péče.

(eza)Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se