Neuropsychologická rehabilitace u pacientů s roztroušenou sklerózou může pomoci při zmírnění kognitivního deficitu

10. 7. 2014

Předběžné údaje z průzkumu literatury ukázaly přínos neuropsychologické rehabilitace u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) z hlediska zachování kognitivních funkcí. Autoři této práce, publikované v dubnu 2014, zdůrazňují, že diagnostika a léčba kognitivního deficitu by se měla stát běžnou součástí péče o pacienty s RS.

Zhoršení kognitivních funkcí je častým příznakem RS a může být patrné již v časných stadiích onemocnění. Poruchy postihují zpracování informací, paměť, schopnost učení a pozornost. Kognitivní deficit může významně ovlivnit kvalitu života z důvodu snížení pracovní schopnosti a sociálního fungování a ztěžovat práci pečovatelů. Dosud neexistuje žádná účinná farmakoterapie s prokázanou účinností na kognitivní funkce u RS, i když u některých chorobu modifikujících léků existují důkazy, které naznačují příznivé účinky.

U pacientů po cévní mozkové příhodě nebo s traumatickým poškozením mozku byl prokázán přínos neuropsychologické rehabilitace. Podle systematického průzkumu literatury výsledky předběžného výzkumu dokládají, že tato rehabilitace může příznivě ovlivnit kognitivní výkonnost i u pacientů s RS.

V klinické praxi by se diagnostika a léčba kognitivních poruch s využitím neuropsychologické rehabilitace měla stát běžnou součástí péče o pacienty s RS. Původní práce navrhuje i model pro zmírnění dopadů zhoršování kognitivních funkcí u těchto pacientů.

(zza)

Zdroj: Hämäläinen P., Rosti-Otajärvi E. Is neuropsychological rehabilitation effective in multiple sclerosis? Neurodegener Dis Manag. 2014 Apr; 4 (2): 147–54; doi: 10.2217/nmt.14.8.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se