Natalizumab v léčbě roztroušené sklerózy po selhání předchozí farmakoterapie

19. 3. 2012

Natalizumab (NA) je první monoklonální protilátka povolená k léčbě relaps-remitující formy roztroušené sklerózy (RRMS). Rozhodující fáze III monoterapeutické studie AFFIRM prokázala, že NA indukuje významný pokles pravděpodobnosti progrese poškození.

Natalizumab (NA) je první monoklonální protilátka povolená k léčbě relaps-remitující formy roztroušené sklerózy (RRMS). Rozhodující fáze III monoterapeutické studie AFFIRM prokázala, že NA indukuje významný pokles pravděpodobnosti progrese poškození. Ve skupině pacientů léčených NA došlo ve 37 % k ústupu klinických a radiologických známek aktivity choroby, zatímco ve skupině s placebem byla regrese obtíží pozorována pouze u 7 % pacientů. Klinické zkušenosti dále potvrzují, že léčba NA zlepšuje kontrolu nad nemocí dosud nedostatečně ovlivněnou interferonem beta či glatirameracetátem.

Belgická retrospektivní studie se zabývala účinkem NA na poruchy chůze a invaliditu u pacientů s RRMS, u kterých byl natalizumab nasazen po předchozí aplikaci jiných chorobu modifikujích léků. Jednalo se o retrospektivní pozorovací studii, do které bylo zahrnuto 45 pacientů s roztroušenou sklerózou. Před zahájením aplikace NA prodělali všichni zařazení pacienti nejméně jeden relaps při současné terapii interferonem beta či glatirameracetátem. Pacienti měli rovněž nejméně jednu gadoliniem detekovanou lézi zjištěnou na vstupním MRI mozku. Hodnocení EDSS škály a výkonnosti (testy Timed 25-Foot Walk a Timed 100-Metre Walk) bylo prováděno každé 4 týdny po dobu celkově 44 týdnů léčby. Vyšetření MRI mozku probíhalo po 20. a 44. týdnu terapie NA.

Po 44 týdnech léčby NA nemělo 62 % pacientů žádné klinické a radiologické známky aktivity RS, 29 % pacientů prokazovalo rychlé a zřetelné zlepšení EDSS. Klinicky výrazné zlepšení rychlosti chůze bylo pozorováno u průměrně 30 % pacientů.

Výsledky prokázaly, že natalizumab zmírňuje aktivitu roztroušené sklerózy a výrazně zlepšuje invaliditu pacientů včetně projevů chůze zejména u pacientů s RRMS, kteří měli vysokou aktivitu nemoci při předchozí jiné léčbě.

(moa)

Zdroj: Belachew S. et al. Natalizumab induces a rapid improvement of disability status and ambulation after failure of previous therapy in relapsing-remitting multiple sclerosis. European Journal of Neurology 2011 Feb; 18 (2): 240–5; doi: 10.1111/j.1468-1331.2010.03112.x.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se