Možnosti detekce proteinových biomarkerů v mozkomíšním moku u pacientů se sekundárně progresivní roztroušenou sklerózou

14. 2. 2013

Roztroušená skleróza (RS) je chronickým zánětlivým onemocněním centrálního nervového systému. V průběhu nemoci dochází k poškozování myelinových pochev obklopujících axony a také k poškozování axonů jako takových.

Roztroušená skleróza (RS) je chronickým zánětlivým onemocněním centrálního nervového systému. V průběhu nemoci dochází k poškozování myelinových pochev obklopujících axony a také k poškozování axonů jako takových. RS se často prezentuje jako série relapsů a remisí obtíží, nicméně později v průběhu různě dlouhého času má tendenci k pomalé progresivní formě, vedoucí k neurologické dysfunkci. Tento stav se nazývá sekundárně progresivní RS (SPRS). Důvody pro změny klinické prezentace nemoci nejsou zcela jasné. Termín absence diagnostických markerů v tomto případě znamená, že existuje prodleva několika let před tím, než je diagnóza SPMS stanovena. Porozumění mechanismům, které jsou spojeny s přechodem do SPRS a event. existence markerů tohoto hrozícího stavu, je kritická pro nalezení terapeutických přístupů.

Experimentální časopis Clinical Proteomics přinesl práci skupiny autorů, jež se zabývá využitím nové formy eseje, kterou považují za vysoce specifickou a citlivou a která by mohla pomoci v monitoraci nemoci. S užitím kapalinové chromatografie/hmotnostní spektrometrie autoři vyvinuli metodu umožňující současnou detekci peptidů odvozených z 28 bílkovin, které jsou přítomné v mozkomíšním moku (CSF).

Hladiny bílkovin v CSF jsou obecně asi 200× nižší než v séru. Autoři pracovali se vzorky CSF, které byly získány od 22 pacientů s SPRS, 12 pacientů s nezánětlivými nemocemi nervového systému a 10 věkově odpovídajících zdravých kontrol. Ve výsledcích získaných touto esejí se zdají být odlišné hladiny agrinu, kallikreinu a myosin-XVB ve vzorcích získaných od pacientů se SPRS ve srovnání se zdravými kontrolami.

Dle autorů studie tedy tako vysoce specifická a citlivá metoda může být velmi dobře užita pro hledání proteinových biomarkerů v CSF u pacientů s SPRS. Tři bílkoviny jsou exprimovány ve významně odlišných hladinách u pacientů s SPRS ve srovnání se zdravými kontrolami. Toto zjištění by mohlo být nápomocné při dalších snahách o porozumění patologii SPRS a možná i v terapeutických přístupech.

(eza)

Zdroj: Jia Y. et al. Development of protein biomarkers in cerebrospinal fluid for secondary progressive multiple sclerosis using selected reaction monitoring mass spectrometry (SRM-MS). Clin Proteomics 2012 Jul 30; 9 (1): 9; doi: 10.1186/1559-0275-9-9Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se