Hodnocení účinnosti a bezpečnosti jednorázového předplněného pera AVONEX® při léčbě roztroušené sklerózy

6. 2. 2012

94 % pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) dává při intramuskulární aplikaci interferonu ß-1a (INF ß-1a) přednost jednorázovému předplněnému peru s autoinjektorem před předplněnou injekční stříkačkou.

94 % pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) dává při intramuskulární aplikaci interferonu ß-1a (INF ß-1a) přednost jednorázovému předplněnému peru s autoinjektorem před předplněnou injekční stříkačkou.

Bylo prokázáno, že při samostatné aplikaci léků u pacientů s RS se snižuje riziko vynechání dávky a přerušení léčby a tato praxe příznivě ovlivňuje soběstačnost pacienta. Samostatná aplikace injekcí pacientem je však omezena strachem z injekcí i motorickými poruchami souvisejícími s RS. Možnosti těchto pacientů při samostatné aplikaci injekcí INF ß-1a může zlepšit předplněné pero s autoinjektorem AVONEX®.

V americkém Massachusetts proběhla multicentrická otevřená studie, která hodnotila  bezpečnost, účinnost a zkušenosti pacientů s tímto způsobem aplikace INF ß-1a. Výsledky byly hodnoceny u 71 pacientů s RS, kteří před zahájením studie užívali 30 μg INF ß-1a i. m. týdně v předplněných injekčních stříkačkách déle než 4 týdny. První den studie si pacienti sami v ambulanci aplikovali lék i. m. pomocí předplněné stříkačky. Osmý den studie byli pacienti poučeni o použití předplněného pera  AVONEX® a sami si v ambulanci tento lék aplikovali i. m. Patnáctý den použili pacienti předplněné pero sami doma. Poslední injekci pomocí pera si pacienti aplikovali 22. den studie pod dohledem zdravotníka a vyplnili podrobný formulář týkající se podání léku. Účinnost byla hodnocena podle sérové hladiny neopterinu (biomarkeru účinku INF 1) před podáním léku a po něm 1. a 8. den studie. Po celou dobu studie byly sledovány nežádoucí účinky.

Úspěšnost bezpečné a účinné aplikace INF ß-1a pomocí předplněného pera byla 89 %. Nedošlo k žádné poruše zařízení, žádný pacient se při použití pera neporanil. Na stupnici snadného použití od 0 do 10, kde 0 = velmi obtížné a 10 = velmi snadné, hodnotili pacienti předplněné pero velmi vysoko: 8,7–9,3. Peru s autoinjektorem by dalo přednost před předplněnou stříkačkou 94 % pacientů. Účinnost i bezpečnostní profil pera byly srovnatelné s použitím předplněné stříkačky.

Předplněné pero AVONEX® je účinnou a bezpečnou pomůckou při i. m. aplikaci INF ß-1a u pacientů s roztroušenou sklerózou. Sami pacienti tento způsob podání hodnotí velmi pozitivně.

(zza)

Zdroj: Phillips J. T., Fox E., Grainger W., et al. An open-label, multicenter study to evaluate the safe and effective use of the single-use autoinjector with an AVONEX(R) prefilled syringe in multiple sclerosis subjects. BMC Neurol. 2011 Oct 14; 11 (1): 126. [Epub ahead of print]; doi: 10.1186/1471-2377-11-126Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se