FDA varuje před využitím angioplastiky v léčbě roztroušené sklerózy

22. 1. 2013

Americká organizace FDA (Food and Drug Administration) vydala varování určené lékařům i pacientům s roztroušenou sklerózou, jehož předmětem je kontroverzní experimentální procedura určená k léčbě roztroušené sklerózy, která byla spojena s vážnými poškozeními zdravotního stavu i s úmrtími. FDA také zmiňuje, že zatím nebyl potvrzen přínos léčby.

Někteří pacienti s roztroušenou sklerózou, nemocí, při které probíhá demyelinizace, se obracejí s nadějí k nevyzkoušené chirurgické léčbě, která je dle amerických odborníků spojena s vážnými riziky.

Takzvaná liberační procedura využívá balónkovou angioplastiku nebo stentování k rozšíření cév zásobujících mozek a míchu. Její využití u roztroušené sklerózy je založeno na teorii z roku 2009, jejímž autorem je italský lékař Paolo Zamboni. S využitím zobrazovacích metod Zamboni tvrdí, že pacienti s roztroušenou sklerózou mohou trpět chronickou venózní cerebrospinální insuficiencí (CCSVI), která vede k nahromadění železa v centrálním nervovém systému a k následné imunitní nebo zánětlivé reakci (Singh A. V. a Zamboni P. J Cereb Blood Flow Metab. 2009; 29 [12]: 1867–1878). Současné studie ale přicházejí s rozpornými výsledky a několik vědeckých skupin ohlásilo, že nebyli schopni ověřit závěry, ke kterým Zamboni s kolegy došel.

Navzdory nedostatku důkazů podporují některé organizace i jednotlivci myšlenku balónkové angioplastiky nebo stentování k rozšíření vény jugularis interny nebo vény azygos u pacientů s roztroušenou sklerózou. FDA ale tvrdí, že tento zákrok vzhledem ke skutečnosti, že existence chronické cerebrospinální venózní insuficience nebyla nikdy prokázána, představuje pro pacienty riziko vážných komplikací bez přímé evidence dokládající benefit této procedury.

V USA již byl reportován případ pacienta, který po zákroku zemřel na následky krvácení do mozku, jiný pacient zůstal trvale paralyzován po iktu proběhlém krátce po zákroku. Dalšími možnými komplikacemi u pacientů léčených pro CCSVI uvedenými v případových studiích jsou migrace stentu do srdce či jiných částí těla, poranění žil, tvorba krevních sraženin, poškození hlavových nervů a krvácení do břicha.

Využití angioplastiky či stentování při léčbě roztroušené sklerózy je v USA vzhledem k výše zmíněným rizikům a k absenci důkazů přínosu léčby možné jen v rámci klinických studií, ke kterým je navíc potřeba speciálního povolení FDA.

(hak)

Zdroj: Bridget M. Kuehn. FDA Warns About the Risks of Unproven Surgical Therapy for Multiple Sclerosis. JAMA 2012; 307 (24): 2575–2576; doi: 10.1001/jama.2012.6399Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se