Expozice tabákovému kouři zvyšuje riziko rozvoje roztroušené sklerózy

13. 6. 2011

Je všeobecně známo, že kouření tabáku je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku roztroušené sklerózy. Nicméně názory týkající se vlivu pasivního kouření byly dosud rozporuplné. Danou problematikou se blíže zabývala nedávno publikovaná studie švédských autorů. Ta se totiž pokusila odhadnout a popsat vliv pasivního kouření na riziko rozvoje roztroušené sklerózy. Její výsledky pak byly zveřejněny v odborném časopise Multiple sclerosis.

Je všeobecně známo, že kouření tabáku je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku roztroušené sklerózy. Nicméně názory týkající se vlivu pasivního kouření byly dosud rozporuplné. Danou problematikou se blíže zabývala nedávno publikovaná studie švédských autorů. Ta se totiž pokusila odhadnout a popsat vliv pasivního kouření na riziko rozvoje roztroušené sklerózy. Její výsledky pak byly zveřejněny v odborném časopise Multiple sclerosis.

Švédské populační studie se účastnilo celkem 695 pacientů s roztroušenou sklerózou a 1635 zdravých kontrolních osob. Nikdo ze zúčastněných nikdy nekouřil. Incidence roztroušené sklerózy z řad pacientů, kteří nikdy nekouřili, navíc dosud nikdy nebyla určena metodou logistické regrese.

Podrobnou analýzou autoři prokázali, že riziko vzniku RS bylo vyšší u těch nekuřáků, kteří byli vystaveni vlivu pasivního kouření (OR 1,3; 95% CI 1,1-1,6), ve srovnání s těmi, kteří tomu vlivu vystaveni nebyli. Toto riziko rostlo navíc s trváním expozice pasivnímu kouření (p = 0,003).

Z uvedených zjištění tedy jasně vyplynulo, že expozice tabákovému kouři je spojena se zvýšeným rizikem vzniku roztroušené sklerózy. Jelikož je tedy právě kouření tabáku, ale nikoliv užívání vlhkého šňupacího tabáku (švédský či norský „snus“), spojeno se zvýšeným rizikem roztroušené sklerózy, autoři předpokládají, že rozhodující vliv pasivního kouření může být důsledkem iritace plic. Cenné informace by proto mohly přinést další studie, které by se pokusily objasnit, jestli jiné formy dráždění plic (jako například znečištění ovzduší) se na vzniku roztroušené sklerózy mohou také podílet.

(mik)

Zdroj: Hedström A, Bäärnhielm M, Olsson T, Alfredsson L. Exposure to environmental tobacco smoke is associated with increased risk for multiple sclerosis. Publikováno on-line 3. března 2011.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se