Délka hospitalizace rodiček s roztroušenou sklerózou se neliší od obecné populace

21. 3. 2013

Délka pobytu v porodnici po porodu se u matek s roztroušenou sklerózou a jejich novorozenců neliší od běžné populace. Výsledky retrospektivní kanadské studie můžou uklidnit pacientky s roztroušenou sklerózou, jejich rodiny i zdravotníky.

Nedostatek údajů o délce hospitalizace rodiček s roztroušenou sklerózou (RS) v porodnici a klinických faktorů, které tuto dobu ovlivňují, vedl kanadské autory k provedení větší studie zaměřené na tuto otázku. Využili retrospektivní údaje z Perinatálního registru Britské Kolumbie a z Databáze roztroušené sklerózy v Britské Kolumbii z let 1998 až 2009. Do studie zahrnuli 432 rodiček s RS a jejich novorozenců a 2 975 odpovídajících rodiček jako vzorek obecné populace. Analyzovali souvislost mezi přítomností RS a délkou hospitalizace matky i dítěte po porodu po úpravě na věk matky, přítomnost diabetu mellitu či hypertenze a opakované porody stejné matky. Hodnotili také vliv klinických parametrů, jako jsou délka trvání RS a stupeň invalidity podle stupnice EDSS (Expanded Disability Status Scale).

Výsledky ukázaly, že délka pobytu v porodnici se u rodiček s RS a jejich dětí významně nelišila od obecné populace. Rozdíl činil 1,5 hodiny u matek a 2,1 hodiny u novorozenců, obě p > 0,4. Délka hospitalizace nekorelovala ani s délkou trvání RS, ani s hodnotou skóre EDSS.

Na rozdíl od předchozích, menších studií tato analýza neprokázala souvislost mezi přítomností nebo závažností RS a delším pobytem v porodnici u rodiček ani jejich novorozenců.

(zza)

Zdroj: Lu E. et al. Birth hospitalization in mothers with multiple sclerosis and their newborns. Neurology 2013 Jan 29; 80 (5): 447–52; doi: 10.1212/WNL.0b013e31827f0efcŠtítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se