Biologická léčba psoriázy: Hledáte účinek, který trvá?

12. 12. 2017

Vybrat to správné biologikum, které bude pacientovi vyhovovat a bude mu dlouho dobře sloužit, to není jen umění. Vyžaduje to i velkou dávku štěstí. Soustřeďte se proto rovněž na dobu, po kterou pacient může lék užívat s dostatečným efektem, ta je totiž u různých biologik různě dlouhá.

Psoriasis vulgaris je ve většině případů nezávažným onemocněním, které dobře reaguje na topickou léčbu. Ovšem i s pacienty, kteří na ni neodpovídají, si dnes umíme poradit daleko lépe než dříve, a to díky biologické terapii. Laici ji někdy považují za zázračnou, velice po ní touží a někdy se jí i razantně dožadují. My však víme, že ačkoli jsou její účinky velmi přesvědčivé, ani ona není zárukou úspěchu. Žádný lék neúčinkuje stejně na všechny. Navíc je zatížena rizikem ztráty účinku.

Je vůbec možné užívat biologickou léčbu dlouhodobě? A které biologikum zvolit, aby z něj pacient co nejdéle profitoval? Zajímavé údaje přináší studie, která srovnává délku léčby infliximabem, adalimumabem, etanerceptem a ustekinumabem. Její autoři zvolili velice jednoduchý, ale efektivní postup − retrospektivně analyzovali záznamy 906 kanadských pacientů s psoriázou na léčbě těmito biologiky. 

Střední doba užívání těchto léčiv se v analyzované skupině poměrně dost lišila. Nejdelší dobu pacienti užívali ustekinumab, medián délky užívání byl 68 měsíců. Léčba adalimumabem trvala daleko kratší dobu, jen 33 měsíců. V případě etanerceptu to bylo 28 měsíců. Nejkratší dobu se pak udržela léčba infliximabem, který byl užíván pouze po dobu 23 měsíců.

Tato studie podporuje tvrzení, že ustekinumab má v porovnání s ostatními biologiky delší dobu terapeutické odpovědi. Křivka, kterou autoři studie ze získaných dat vyhotovili, ukazuje na to, že selhání léčby ustekinumabem je stochastický (náhodný) jev.

(pez)

Zdroj: Verma L., Mayba J. N., Gooderham M. J. et al. Persistency of biologic therapies for plaque psoriasis in 2 large community practices. J Cutan Med Surg 2017 Oct 1: 1203475417733957, doi: 10.1177/1203475417733957 [Epub ahead of print].Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Dětská revmatologie Praktické lékařství pro dospělé Revmatologie
Nejnovější kurzy
Crohnova choroba a psoriáza
Autoři: doc. MUDr. Přemysl Falt, Ph.D.

Bezpečnost biologické terapie
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Psoriáza: patofyziologické mechanizmy, léčba
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se