Sérové koncentrace mikronutrientů a výskyt astmatu v dětském věku – výsledky studie PIAMA

10. 3. 2012

Dosavadní výzkum poukazuje na vliv stopových prvků na dětské astma, přičemž tato zjištění pochází zatím zejména z průřezových studií s využitím údajů o nutričním příjmu, které ale nejsou přesným ukazatelem nutričního stavu.

Dosavadní výzkum poukazuje na vliv stopových prvků na dětské astma, přičemž tato zjištění pochází zatím zejména z průřezových studií s využitím údajů o nutričním příjmu, které ale nejsou přesným ukazatelem nutričního stavu. Nizozemští vědci proto zjišťovali průřezové a prospektivní asociace mezi sérovými koncentracemi hořčíku, vitaminu D, selenu a zinku a prevalencí závažného astmatu, atopie a bronchiální hyperreaktivity (BHR) v dětství.

V rámci kohortové studie PIAMA (Prevention and Incidence of Asthma and Mite Allergy) měli vědci k dispozici sérové koncentrace živin u podskupiny čtyřletých (n = 372) a jiné podskupiny osmiletých dětí (n = 328). Roční dotazníky pak zjišťovaly prevalenci astmatu až do osmi let věku. Alergická senzibilizace byla hodnocena ve 4 a 8 letech věku a BHR v 8 letech věku. Data byla analyzována metodou logistické regrese a zobecněnými odhadovými rovnicemi.

Autoři nalezli konzistentní (nesignifikantní) inverzní asociaci mezi sérovými koncentracemi hořčíku a prevalencí astmatu. Sérové koncentrace vitaminu D naměřené ve 4 letech věku pak byly inverzně spojeny s astmatem ve věku 4–8 let (kupř. průřezová asociace mezi 3. vs. 1. tercilem koncentrace vitaminu D a závažným astmatem: OR 0,49; 95% CI: 0,25–0,95), zatímco koncentrace vitaminu D měřené v 8 letech věku byly pozitivně spojeny s astmatem ve věku 8 let (kupř. průřezová asociace mezi 3. vs. 1. tercilem koncentrace vitaminu D a závažným astmatem: OR 2,14; 95% CI: 0,67–6,82).

Výsledky této studie podporují tvrzení, že děti s vyšší sérovou koncentrací hořčíku onemocní astmatem s menší pravděpodobností. Asociace mezi sérovými koncentracemi vitaminu D a astmatem pak byly závislé na věku.

(mik)

Zdroj: van Oeffelen A. A. et al. Serum micronutrient concentrations and childhood asthma: the PIAMA birth cohort study. Pediatr Allergy Immunol. 2011, 22: 784–793; doi: 10.1111/j.1399-3038.2011.01190.xŠtítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se