Rýma v koupelně – kazuistika

7. 6. 2008

Dvacetiletá pacientka byla vyšetřována v alergologické ambulanci pro opakované epizody rýmy a kašle po ranní hygieně.

Dvacetiletá pacientka byla vyšetřována v alergologické ambulanci pro opakované epizody rýmy a kašle po ranní hygieně. Byla nekuřačka, v útlém dětství prodělala několik epizod hvízdavé dušnosti, dále byla zdráva. Popsané obtíže se u ní začaly objevovat necelý rok před vyšetřením.

Celkový zdravotní stav pacientky byl dobrý, pouze při vyšetření nosní sliznice bylo zjištěno lehké překrvení. V kožních testech byla prokázána reakce na roztoče a na hvězdnicovité, kam patří i heřmánek. Při zmínce o heřmánku si pacientka uvědomila, že její rodina před rokem začala kupovat toaletní papír s vůní heřmánku.

Proto byly provedeny testy přímo s alergenem heřmánku, které přinesly pozitivní výsledek. Nakonec byl proveden test přímo s toaletním papírem – opět pozitivní. U zdravých jedinců a alergiků na jiné alergeny byl tento test negativní. Po odstranění papíru z koupelny byla pacientka do několika dní bez obtíží.

Po měsíci byl proveden expoziční test. Když byla pacientka vyzvána, aby natrhala několik útržků z dotyčné role toaletního papíru, začala po pěti minutách kašlat, svědil ji nos a dostala vodnatou rýmu. Za 20 minut příznaky přešly. Navoněný toaletní papír byl definitivně odstraněn z domu a pacientka je dále bez obtíží.

Heřmánek je známý alergen, patřící mezi hvězdnicovité, a může zkříženě reagovat s mnoha dalšími alergeny, například i s břízou. Reakce bývají méně závažné, ale i život ohrožující. Navoněný toaletní papír v popisované kazuistice obsahoval heřmánkový extrakt, který patrně u pacientky-alergičky vyvolal i v takto malém množství alergickou odpověď organismu.

Tento případ alergických reakcí na navoněný toaletní papír je v písemnictví první a ojedinělý, a upozorňuje na záludnost alergických projevů, které mohou být vyvolány i zcela nepatrným kontaktem s alergenem. O jiných obtížích například charakteru kontaktní alergie se autoři u této pacientky nezmiňují, trpěla tedy patrně pouze respiračními příznaky.

(van)

Zdroj: Scala G. Int Arch Allergy Immunol 2006;139:330–331.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se