Prevalence ospalosti a poruch dýchání při spánku u dětí s alergickou rýmou

6. 2. 2012

Američtí autoři zjistili vyšší riziko poruch dýchání při spánku a větší ospalost během dne u dětí s pozitivním alergickým testem.

Prospektivní případová studie hodnotila prevalenci poruch dýchání při spánku a ospalost u 21 dětí s pozitivním výsledkem alergického testu na alergeny z okolního prostředí a porovnávala je s výsledky u 113 dětí bez alergie, které podstoupily kochleární implantaci. Údaje vycházely z dotazníků, které vyplnili rodiče. Byly to dotazníky Obstructive Sleep Apnea-18 (OSA18), Pediatric Sleep Questionnaire (PSQ) a Pediatric Daytime Sleepness Scale (PDSS).

U dětí s alergií byly poruchy dýchání během spánku zjištěny v 19 % pomocí OSA18 a ve 29 % pomocí PSQ, zatímco u kontrol to bylo jen v 6 %, resp. v 7 % případů (p = 0,029, p = 0,003). Rovněž ospalost během dne byla vyšší u dětí s alergií: ve 45 % oproti 17 % podle PQS (p = 0,015)a ve 48 % oproti 25 % podle PDSS (p = 0,025). Všechny rozdíly mezi výsledky u dětí s alergií a kontrolami byly statisticky významné. Skóre ospalosti a poruch dýchání ve spánku byly u dětí s alergií podle všech uvedených dotazníků vyšší než normální hodnoty u obecné populace: skóre poruch dýchání podle OSA 18 bylo u alergiků 41,7 v porovnání s průměrem 34,0 u obecné populace, podle PSQ 0,25 vs. 0,14, skóre ospalosti podle PSQ 0,34 vs. 0,15 a podle PDSS 14,2 vs. 11,4.

I když se jednalo o malý počet pacientů a vyšší výskyt poruch dýchání při spánku a ospalosti během dne u dětí s alergií je třeba ještě potvrdit ve větší studii, vyplývá z výsledků této studie, že u dětí s alergickou rýmou je třeba myslet na vyšší riziko poruch dýchání při spánku a zvážit screening.

(zza)

Zdroj: Ishman SL, Smith DF, Benke JR, et al. The prevalence of sleepiness and the risk of sleep-disordered breathing in children with positive allergy test. Int Forum Allergy Rhinol 2011(Dec 7). doi: 10.1002/alr.20104. [Epub ahead of print]Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se