Nová indikace montelukastu?

26. 12. 2011

Tým studentů a klinických farmaceutů při univerzitě v Omaze pozoroval významné zlepšení příznaků intersticiální cystitidy (IC) u pacienta léčeného montelukastem.

Intersticiální cystitida je chronické onemocnění močového měchýře s neznámou etiologií. Je charakterizováno palčivou bolestí v podbřišku vystupňovanou zejména po pohlavním styku, nucením k močení a častým močením. Toto onemocnění je běžně zaměňováno s infekcemi močových cest, ale pacient s IC na antimikrobiální léčbu nereaguje. Patogeneze IC je málo objasněná. Existují teorie, které spojují vznik IC se změnou uroteliání permeability, zvýšenou aktivitou mastocytů, nadprodukcí leukotrienů a autoimunitní či infekční etiologií. Výskyt onemocnění je častější u žen (přibližně 90 % pacientů). Mužskou část populace postihuje IC zejména ve věku 40-60 let.

Kazuistika popisuje případ 64letého muže s častými nepříjemnými příznaky IC, zejména častou frekvencí močení a bolestí v podbřišku. Mírného zlepšení potíží bylo dosaženo kombinovanou terapií složenou ze solifenacinu, dutasteridu a tamsulosinu. Opravdové zlepšení však nastalo až poté, kdy byl pacientovi z důvodu sezonní alergické rinitidy nasazen montelukast v dávce 10 mg 1x denně.

U pacienta bylo před nasazením léčby montelukastem sledováno nucení na močení přibližně každých 30 minut. Během 4 měsíců denního užívaní montelukastu došlo ke snížení frekvence močení na interval 60-90 minut. Po ukončení terapie montelukastem se situace vrátila k výchozímu stavu. Stejně tak došlo u pacienta v době terapie montelukastem k výraznému zlepšení bolesti v podbřišku. Mechanismem účinku montelukastu je zřejmě antagonismus na LTD4 receptorech v močovém měchýři.

Ačkoliv je montelukast přednostně indikován pro terapii bronchiálního astmatu a sezonní alergické rinitidy, tento případ poukazuje na jeho uplatnění i u jiných onemocnění. Vzhledem k tomu, že IC představuje pro pacienta značný problém nejen fyzický, ale rovněž psychický a sociální, je jakýkoliv lék, který uleví od obtěžujících příznaků IC, vítán. K verifikaci tohoto nálezu bude ovšem nutné provést další klinické studie.

(msd)

Zdroj: Traud JL, MacDonald ES, Spangler ML, Saxena S. Montelukast for Symptom Control of Interstitial Cystitis. The Annals of Pharmacotherapy. Publikováno online dne 23. 8. 2011.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se