Nákladová efektivita mometazonfuroátu v nosním spreji a amoxicilinu v léčbě akutní rinosinusitidy

30. 11. 2012

Léčba akutní rinosinusitidy mometazonfuroátem ve formě nosního spreje je podle švédské studie nákladově efektivnější a zajišťuje lepší kvalitu života související se zdravím než systémová léčba amoxicilinem.

Léčba akutní rinosinusitidy mometazonfuroátem ve formě nosního spreje je podle švédské studie nákladově efektivnější a zajišťuje lepší kvalitu života související se zdravím než systémová léčba amoxicilinem.

Akutní rinosinusitida je častou příčinou morbidity a představuje nezanedbatelné náklady spojené s čerpáním zdravotní péče a pracovní neschopností, a to jak pro nemocného, tak pro zdravotní systém. Vzhledem k šířící se bakteriální rezistenci na antimikrobiální přípravky by mohlo být účinnou alternativou systémové antibiotické léčby akutní rinosinusitidy podávání lokálních kortikosteroidů. Ve Švédsku proběhla placebem kontrolovaná studie, jejímž cílem bylo porovnat nákladovou efektivitu léčby mírných a středně závažných forem tohoto onemocnění mometazonfuroátem v nosním spreji a amoxicilinem.

Byl vytvořen model nákladové efektivity pro podmínky švédského sociálního systému, který hodnotil náklady na léčbu a kvalitu života související se zdravím v průběhu 15 dnů léčby akutní rinosinusitidy. Model měl tři ramena: s podáváním mometazonfuroátu v nosním spreji v dávce 200 μg dvakrát denně, ampicilinu 500 mg třikrát denně a placeba. Byly použity údaje o účinnosti z randomizované klinické studie a informace o využívání zdrojů z nedávné observační studie.

Výsledky ukázaly, že při léčbě mometazonfuroátem v nosním spreji byly náklady na léčbu nižší a kvalita života vyšší než při systémové léčbě amoxicilinem. Mometazonfuroát vykázal nákladovou efektivitu jak při porovnání s ampicilinem, tak s pacienty bez aktivní léčby.

Léčba nezávažných forem akutní rinosinusitidy mometazonfuroátem v nosním spreji by mohla být alternativou systémové antibiotické léčby s dosažením lepší kvality života související se zdravím během léčby, s lepší nákladovou efektivitou v rámci švédského sociálního systému a bez rizika šíření bakteriální rezistence.

(zza)

Zdroj: Svensson J., Lundberg J., Olsson P., et al. Cost-effectiveness of mometasone furoate nasal spray in the treatment of acute rhinosinusitis. Prim Care Respir J. 2012 Sep 21; pii: pcrj-2012-05-0082; doi: 10.4104/pcrj.2012.00085. [Epub ahead of print]Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se