Konzumace sóji nezvyšuje riziko senzibilizace na buráky

14. 5. 2010

Počty osob s alergií na buráky narůstají a pozorované reakce jsou velmi často ty nejzávažnější – anafylaxe.

Lékaři hledají příčiny tohoto jevu a také možnosti prevence. V nedávno publikované studii Lack a spol. ukázali, že požívání sójového mléka v prvních 2 letech života zvyšuje riziko rozvoje alergie na buráky. Vysvětlují to tím, že sója má některé antigeny, které jsou shodné s antigeny buráků.

Proti tomuto nálezu ale naopak hovoří nízký výskyt alergie na sóju u pacientů s alergií na buráky. Vysvětlení pro nálezy Lacka a spol. by mohlo být také jiné. Rodiče dětí, které mají již v útlém věku projevy alergie, spontánně provádějí u svých dětí řadu dietních opatření. Tato opatření jsou často neopodstatněná, ale mnohdy velmi striktní a mohou mít i negativní zdravotní následky.

Australští lékaři provedli studii cíleně zaměřenou na vztah konzumace sóji a alergie na buráky. Studie se zúčastnilo 620 dětí, které měly zvýšené riziko rozvoje alergie. Děti byly od narození rozděleny do 3 skupin podle výživy podávané po odstavení. Třetina dětí dostávala po odstavení formuli na bázi kravského mléka, třetina částečně hydrolyzovanou formuli z kravského mléka a třetina mléko sójové.

V 6 měsících, 1 roce a ve 2 letech byly dětem provedeny kožní prick testy na kravské mléko, vejce a buráky. Senzibilizace na buráky byla častěji prokázána u pacientů, kteří byli živeni sójovým mlékem. Sójovým mlékem byli ale živeni většinou ti, kteří měli sourozence s alergií na mléko nebo byli sami alergičtí na mléko. Po statistickém zpracování této skutečnosti se ukázalo, že konzumace sóji nezvyšuje riziko senzibilizace na buráky.

Rozvoj alergie na buráky tedy není závislý na konzumaci sóji. Vztah konzumace sóji a alergie na buráky není příčinný. Sóju dostávají častěji děti, které mají alergii (nebo riziko alergie) na kravské mléko. Po vzetí této informace v úvahu pro statistické zpracování není vztah mezi alergií na buráky a konzumací sóji prokazatelný. Omezení požívání sóji tedy nemůže sloužit jako preventivní opatření proti alergii na buráky.

(van)

Zdroj: Koplin J., J Allergy Clin Immunol, 2008, 121, 1455–59Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se