Genová exprese v nosní sliznici a krvi u pacientů s nosní polypózou

31. 7. 2011

Nosní polypóza představuje jeden z širokého spektra klinických projevů chronické rinosinusitidy. Patogeneze tohoto onemocnění ještě není plně objasněna. Aspirinem indukované onemocnění dýchacích cest (ASRD) se často vyskytuje u pacientů s nosní polypózou.

Nosní polypóza představuje jeden z širokého spektra klinických projevů chronické rinosinusitidy. Patogeneze tohoto onemocnění ještě není plně objasněna. Aspirinem indukované onemocnění dýchacích cest (ASRD) se často vyskytuje u pacientů s nosní polypózou. Miller a kol. se snažili zhodnotit expresi genů v krvi a v nosní sliznici u osob s nosní polypózou, a to jak u pacientů s ASRD, tak i u těch bez citlivosti na aspirin.

Metodologie

Pacienti z kliniky ORL, alergologie a imunologie byli prospektivně sledováni. Účastníci studie vyplnili podrobný dotazník a jejich odpovědi byly ověřeny v chorobopisech. Biopsie nosní sliznice a krevní vzorky byly získány při operaci. RNA byla extrahována podle MRC (Molecular Research Corporation) protokolu. Deset mikrogramů RNA bylo zpracováno pomocí Affymetrix microArray HuGene133 Plus 2.0, čímž bylo analyzováno přes 54 000 genových transkriptů.

Výsledky studie

Po očištění od genů, jejichž úroveň exprese mezi pacienty ASRD a pacienty bez citlivosti na aspirin byla méně než dvojnásobná, bylo získáno 219 kandidátních genů. Podobné zhodnocení krevních vzorků odhalilo 38 genů.

(tms)

Zdroj: Annals of Allergy, Asthma & Immunology, Volume 105, Issue 5, Supplement, November 2010, Pages A1-A140 2010 Annual Meeting of the American College of Allergy, Asthma and Immunology: Oral and Poster AbstractsŠtítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se