Exacerbace astmatu během prvního trimestru těhotenství zvyšuje riziko kongenitálních malformací plodu

11. 9. 2009

Astma je časté chronické onemocnění, které postihuje i 3–12 % těhotných žen. Cílem léčby astmatu je udržení plné kontroly nad příznaky a zabránění akutním exacerbacím. Ty nejsou u těhotných vzácné, u žen s mírným astmatem je během těhotenství hospitalizováno pro exacerbaci astmatu průměrně 2,3 % pacientek, u těžkých astmatiček to je až 26,9 % žen.

Inzerce

Je-li kdy důležitější udržet astma pod kontrolou, je to během těhotenství, kdy žena dýchá za dva, a to zejména během 1. trimestru, kdy dochází k vývoji životně důležitých orgánů plodu. Těhotné ženy však často mají pochybnosti, zda je pro plod léčba astmatu bezpečná.

Výsledky studie publikované v květnu 2008 v The Journal of Allergy and Clinical Imunology prokazují výrazně zvýšené riziko závažných vrozených malformací u dětí, které se narodily matkám, jež prodělaly během 1. trimestru akutní exacerbaci astmatu a odmítly léčbu kortikoidy. Malformace byla hodnocena jako závažná, pokud ohrožovala život dítěte nebo způsobovala vážný kosmetický defekt.

Předchozí studie sice prokázaly, že léčba orálními kortikoidy, jako např. prednisonem, zvyšuje riziko vrozených malformací typu rozštěpu rtu a patra. Současná studie nicméně ukazuje, že těhotné s exacerbací astmatu v 1. trimestru těhotenství, které odmítly užívat prednison nebo jiné orální kortikoidy, měly 2x častěji děti se závažnou vrozenou malformací než ženy, které exacerbaci neprodělaly. Těžká nekontrolovaná exacerbace astmatu je tedy pro plod výrazně rizikovější než léčba kortikoidy.

Exacerbacím astmatu je možné zabránit pravidelným užíváním inhalačních kortikoidů, které jsou i v těhotenství bezpečné. Pravidelná léčba perzistujícího astmatu inhalačními kortikoidy je tedy i v těhotenství nutná a také bezpečná, mimo jiné proto, že zabraňuje závažným exacerbacím astmatu, které mohou plod výrazně poškodit.

(van)

Zdroj: Blais, L. J Allergy Clin Immunol, 2008, 121, 1379–84.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×