Ekzém v dětském věku je vázán k alergickému astmatu u dospělých

28. 7. 2011

Ekzém a rinitida jsou významně asociovány s incidencí a perzistencí atopického astmatu v dospělosti, jak publikovali v dubnu 2011 ve své studii australští vědci. Děti, které mají ekzém, zejména spolu se sennou rýmou, jsou až 9× náchylnější k rozvoji astmatu v dospělém věku.

Ekzém a rinitida jsou významně asociovány s incidencí a perzistencí atopického astmatu v dospělosti, jak publikovali v dubnu 2011 ve své studii australští vědci. Děti, které mají ekzém, zejména spolu se sennou rýmou, jsou až 9× náchylnější k rozvoji astmatu v dospělém věku. Zmíněná studie zatím k dnešnímu datu poskytuje na toto téma nejpádnější důkazy a dává dobrý důvod k vyšetřování a léčbě alergií v dětském věku, tedy jako prevenci rozvoje astmatu v budoucnu.

Vědci k tomuto závěru došli poté, co studovali data z longitudinální studie zahrnující iniciálně více než 8 000 účastníků. Ti byli do studie zařazeni v roce 1968 ve věku mezi 6 a 7 lety a byli dále sledováni až do svých 44 let. V roce 2004 se jich více než 1 700 zúčastnilo další klinické podstudie nebo odpověděli na otázky v dotaznících.

Ve studii se potvrdilo, že kombinace dětského ekzému a rinitidy je prediktorem nástupu alergického astmatu ve středním věku (OR 6,3). Nebyla zastižena spojitost mezi dětským astmatem s rinitidou a nealergickým astmatem v dospělosti. Rinitida samotná byla prediktorem rozvoje dětského astmatu v alergické astma (OR 2,7). Pacienti pouze s dětským ekzémem měli rovněž vyšší riziko nástupu atopického astmatu.

Studie věnující se účinnosti terapie ekzému v prevenci nebo zlepšení symptomů astmatu mohou být užitečné při vyšetřování kauzální spojitosti mezi ekzémem a pozdějším astmatem. Pokud budou identifikovány úspěšné strategie k zastavení ekzematických pochodů, může to v konečném důsledku zachránit nejen zdraví a životy pacientů, ale také ušetřit značné finanční náklady na léčbu astmatu.

(pes)

Zdroj: Pamela E. Martin, BSc (Hons), J Allergy Clin Immunol April 2011; doi: 10.1016/j.physletb.2003.10.071Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se