Dokážou si učitelé na základních školách poradit s anafylaktickým záchvatem u svého žáka?

8. 7. 2012

V květnu 2012 byl v časopise Pediatric Allergy and Immunology publikován výsledek průzkumu provedeného u učitelů na základních školách, který se týkal jejich znalostí o první pomoci při anafylaktickém záchvatu.

V květnu 2012 byl v časopise Pediatric Allergy and Immunology publikován výsledek průzkumu provedeného u učitelů na základních školách, který se týkal jejich znalostí o první pomoci při anafylaktickém záchvatu. Přestože takový záchvat prodělá 1 z 10 000 dětí za rok, 82 % těchto dětí je ve školním věku a k většině úmrtí souvisejících s anafylaxí dochází právě ve škole, je připravenost učitelů pomoci takovým dětem více než nedostatečná.

Dotazník týkající se znalostí o anafylaktických záchvatech a dostupnosti vybavení pro první pomoc ve škole vyplnilo 237 učitelů. Jen 55 % učitelů vědělo, kteří z jejich žáků trpí alergií. V případě anafylaktické reakce u žáka by podle odpovědí 24 % učitelů poskytlo první pomoc, 40 % by přivolalo školní zdravotní sestru a 20 % by volalo pohotovost. Pouze 10 % dotázaných učitelů vědělo, že je ve škole k dispozici autoinjektor s adrenalinem a 6 % by ho umělo použít. 25 % dotázaných znalo všechny příznaky anafylaxe, 54 % znalo některé z příznaků a 21 % žádné. Většina učitelů získala znalosti z brožurek a médií. Pouze 6 % učitelů uvedlo, že ve škole existuje plán pro řešení anafylaktické reakce.

Autoři průzkumu vzhledem k jeho alarmujícím výsledkům volají po edukaci učitelů v oblasti poskytnutí první pomoci při anafylaktické reakci u žáka a po vytvoření školních plánů postupu v takové situaci. Ačkoliv byl průzkum proveden v Turecku, nemusí se situace v České republice od popsaného výsledku příliš lišit.

(zza)

Zdroj: Ercan H. et al. Primary school teachers' knowledge about and attitudes toward anaphylaxis. Pediatr Allergy Immunol. 2012 May 3; doi: 10.1111/j.1399-3038.2012.01307.x. [Epub ahead of print]Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se