Desloratadin a jeho vliv na nosní a jiné typy alergických projevů: observační studie

12. 11. 2011

Alergická rhinitida, astma a atopický ekzém se vyskytují u 6–16 % populace. Pro léčbu symptomů alergických onemocnění se ukázala jako velmi účinná antihistaminika druhé generace.

V procesu alergické zánětlivé odpovědi hraje v mnoha případech hlavní roli histamin aktivovaný přes H1 receptory. Z tohoto důvodu se velmi často k léčbě projevů alergie používají antagonisté H1 receptorů. Druhá generace antihistaminik se využívá zejména při mírnění očních a nosních projevů alergické rhinitidy i alergických kožních projevů (svědění, vyrážka). Tato studie se zabývá účinností a tolerancí desloratadinu – nesedativního tricyklického antihistaminika druhé generace – při léčbě nejběžnějších alergických projevů.

Studie se zúčastnilo celkem 973 pacientů s alergickými projevy, u nichž byl jako lék první volby zvolen desloratadin, a to v dávce 5 mg denně po dobu 3 týdnů. Nosní, oční a kožní projevy byly charakterizovány jako asymptomatické, mírné, střední či závažné. Změny v jednotlivých kategoriích pak byly zhodnoceny po ukončení léčby nezávisle jak pacienty, tak lékaři. Sledována byla i tolerance léku.

Nejčastější diagnózou u sledovaných pacientů byla alergická rhinitida (59 %). Až 40 % pacientů podstoupilo dříve léčbu jinými antihistaminiky, systémovými či lokálními glukokortikoidy nebo beta-sympatikomimetiky. Téměř u všech sledovaných pacientů došlo po použití desloratadinu k významnému snížení alergických projevů.

Účinnost desloratadinu byla 90,2 % lékařů a 88,6 % pacientů hodnocena jako dobrá až vynikající. 82,5 % lékařů a 80,9 % pacientů pak zhodnotilo tuto léčbu jako účinnější než předchozí. Toleranci v rozmezí od vynikající po dobrou uváděly obě hodnoticí skupiny v 97 %.

Výsledky této otevřené nekontrolované nerandomizované studie po použití desloratadinu prokázaly signifikantní zlepšení alergických projevů.

(aro)

Zdroj: Aberer W. Desloratadine for the Relief of Nasal and Non-nasal Allergy Symptoms: An Observational Study. Arch Drug Inf. 2009 Jun; 2 (2): 17–22; doi: 10.1111/j.1753-5174.2009.00018.xŠtítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se