Blahodárný efekt montelukastu u metotrexátem indukovaného jaterního poškození

26. 8. 2012

Užití protirakovinových léků je často limitováno jejich akutní toxicitou pro životně důležité orgány. Hledají se tak stále nové způsoby, jak výskyt těchto závažných nežádoucích účinků omezit.


Užití protirakovinových léků je často limitováno jejich akutní toxicitou pro životně důležité orgány. Hledají se tak stále nové způsoby, jak výskyt těchto závažných nežádoucích účinků omezit. Turečtí vědci se ve své studii zaměřili na ověření protektivního efektu montelukastu podávaného při souběžné terapii metotrexátem. Chronické užívání vysokých dávek metotrexátu vede často k poškození jater s projevy, jako jsou steatóza, cirhóza, fibróza či cholestáza.

Celý pokus se prováděl na 35 samicích krys (varieta Wistar albino). Ty byly rozděleny do 5 skupin: skupina I – kontrolní, II – terapie montelukastem (ML), III – metotrexát (Mtx), IV – montelukast po aplikaci metotrexátu (Mtx + ML) a skupina V – montelukast před terapií metotrexátem (ML + Mtx).

Na konci celého experimentu byla jaterní tkáň získaná od všech samic podrobena histologickému vyšetření. Zároveň se stanovovaly hladiny malondialdehydu (MDA), myeloperoxidázy (MPO) a redukovaného glutationu.

U skupiny číslo III (Mtx) byly ve srovnání s kontrolní skupinou signifikantně zvýšeny hladiny MDA a MPO (P < 0,05). Aplikace montelukastu po terapii metotrexátem vedla k výraznému snížení sledovaných parametrů. Opačný postup (aplikace ML před Mtx) nepřinesl žádný efekt.

Tkáně skupiny Mxt vykazovaly značné histologické změny. Jednalo se o eozinofilové shlukování a bobtnání hepatocytů. Zároveň byl pozorován úbytek glykogenu v jaterních buňkách.

Závěrem studie je, že podání montelukastu po terapii metotrexátem má protektivní vliv na hepatocyty. Bohužel však souběžná terapie nedokáže kompletně zabránit jejich poškození. Mírné degenerativní změny jaterní tkáně (např. snížení obsahu glykogenu v hepatocytech) jsou proto přítomné i po terapii montelukastem.

(msd)

Zdroj: Evren Kose et al. Beneficial Effects of Montelukast Against Methotrexate-Induced Liver Toxicity: A Biochemical and Histological Study. Scientific World Journal, 10.1100/2012/987508. Publikováno dne 1. 4. 2012.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se