Alternativní medicína v léčbě alergických onemocnění

23. 5. 2011

Vzhledem k tomu, že alergická onemocnění patří mezi chronická a ani moderní medicína většinou neumí odstranit samotnou příčinu alergie, zajímá se mnoho pacientů a jejich rodin o možnosti alternativní léčby.

Vzhledem k tomu, že alergická onemocnění patří mezi chronická a ani moderní medicína většinou neumí odstranit samotnou příčinu alergie, zajímá se mnoho pacientů a jejich rodin o možnosti alternativní léčby. Přestože okamžitá účinnost alternativních léků je obvykle výrazně nižší než u klasických prostředků moderní medicíny, výhodou je často jejich bezpečnost, výborná snášenlivost a možnost dlouhodobého užívání.

Tradiční čínská medicína v západní praxi

I když moderní západní medicína je ochotná přijímat prvky tradiční čínské medicíny a jiných alternativních přístupů, účinnost a bezpečnost jejich přípravků zkoumá obvyklými postupy, tedy v rámci preklinických i klinických studií. V poslední době proběhlo několik studií, které zkoumaly možnost použití tradiční čínské medicíny u astmatu a alergické rýmy a v preklinických zkouškách byly získány celkem slibné výsledky léčby potravinové alergie na arašídy.

Rostlinné léky a astma

Přestože některé klasické léky úspěšně potlačují projevy vážnějších případů astmatu, mohou mít i nežádoucí účinky a jejich efekt často není trvalý. Také proto se zaměřuje pozornost i na rostlinné léky, které se v rámci tradiční čínské medicíny používají v léčbě astmatu již po staletí. V některých klinických studiích bylo zjištěno, že rostlinné léky jsou při léčbě astmatu účinné, avšak jejich účinnost je v porovnání s používanými kortikoidy nižší. Na druhou stranu na rozdíl od kortikoidů mají rostlinné přípravky podstatně méně nežádoucích účinků.

Rostlinné léky a potravinová alergie

Na rozdíl od léčby astmatu nebo alergické rýmy neexistuje mnoho studií, které by zkoumaly možnost použití alternativní léčby u potravinových alergií. V poslední době se však objevila studie hodnotící účinnost rostlinných léků při léčbě alergie na arašídy. Jedná se zatím především o preklinické výsledky, je však pravděpodobné, že v budoucnu se s využitím alternativních léků v léčbě potravinových i jiných alergií budeme setkávat ještě častěji.

(vek)

Zdroj:

Li X. M.: Complementary and alternative medicine in pediatric allergic disorders. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2009 Apr; 9 (2): 161–7.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se