Alergie na β-laktamová antibiotika: diagnóza je často chybná

1. 4. 2012

β-laktamová antibiotika jsou bezpečná a účinná antimikrobiální léčiva s velmi širokým klinickým využitím. Bohužel nežádoucí účinky spojené s jejich užíváním jsou často neadekvátně vyhodnoceny.

β-laktamová antibiotika jsou bezpečná a účinná antimikrobiální léčiva s velmi širokým klinickým využitím. Bohužel nežádoucí účinky spojené s jejich užíváním jsou často neadekvátně vyhodnoceny. Nesprávně stanovená diagnóza alergie a nepochopení zkřížené reaktivity v rámci skupiny β-laktamových antibiotik mohou vést až k eliminaci této skupiny antimikrobiálních léčiv z běžného užití a k jejich nahrazení širokospektrými antibiotiky nebo chemoterapeutiky s méně příznivým bezpečnostním profilem.

Vznikla proto práce kanadských autorů, která je zacílena na rozpoznání, diagnostiku a management alergie na β-laktamy a rizika zkřížené reaktivity v rámci skupiny těchto léčiv. Ke zhodnocení informací byla využita databáze PubMed, obsahující práce publikované v posledních 10 letech na téma nežádoucích účinků a alergických reakcí na β-laktamová antibiotika.

β-laktamová antibiotika lze považovat za bezpečná léčiva. Vážné nežádoucí účinky se vyskytují pouze vzácně a alergické reakce jsou diagnosticky značně nadhodnocené. Přesnou diagnózu je možné stanovit na základě pečlivé anamnézy, v některých případech je vhodné provést kožní či in vitro testy. Zkřížená reaktivita je minimální. Dokonce i u jedinců s prokázaným časným typem přecitlivělosti na penicilin je většina cefalosporinů tolerovaná. V případech, kdy nelze užít jiná antimikrobiální léčiva, lze využít desenzitizace. Ostatní typy alergické reakce (typ II, III a IV) jsou u těchto látek vzácné. Nealergické nebo morbiliformní kožní reakce jsou obecně nealergického charakteru a nejsou důvodem k vyvarování se těmto antibiotikům. Další nežádoucí účinky jsou většinou závislé na dávce a lze se jim vyhnout pomocí vhodného dávkovacího schématu s přihlédnutím k renálním funkcím pacienta.

(mzm)

Zdroj: Lagacé-Wiens P., Rubinstein E. Adverse reactions to β-lactam antimicrobials. Expert Opin Drug Saf. 2012 [Epub ahead of print].Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se