Alergenspecifická imunoterapie – jediná kauzální léčba alergie

10. 12. 2012

Výskyt alergických onemocnění již narostl do pandemických rozměrů – až 150 milionů Evropanů trpí některým z typů alergie.

 Výskyt alergických onemocnění již narostl do pandemických rozměrů – až 150 milionů Evropanů trpí některým z typů alergie a EAACI (Evropská akademie alergie a klinické imunologie) odhaduje, že v příštích několika desetiletích se dostaneme na čísla, kdy se více než polovina evropské populace během svého života setká s nějakým typem alergie.

Na poli symptomatické terapie je k dispozici mnoho léků, které dokážou potlačit alergické projevy, ale nárůst jejich používání významně zatěžuje ekonomiku zdravotnictví a řeší jen důsledek – tedy symptomy alergie. Alergie představuje zátěž pro jednotlivce, která snižuje jeho kvalitu života, ale s ohledem na sníženou produktivitu a výkonnost jednotlivce-alergika představuje i zátěž ekonomiky zdravotnictví a makroekonomiky státu.

Jedinou kauzální léčbou, která průběh alergického onemocnění dokáže ovlivnit a snížit potřebu symptomatických léků, je alergenspecifická imunoterapie (SAIT). Roky vědeckého výzkumu, klinických studií a následných metaanalýz přesvědčivě ukázaly, že SAIT může dosáhnout významných výsledků pro pacienty – zlepšení jejich kvality života, zmírnění dlouhodobých následků a průběhu onemocnění. SAIT dokáže zabránit progresi alergických onemocnění.

Bohužel zatím chybí dostatečná podpora jednotlivých institucí, včetně subjektů financujících výzkum, kterou by si SAIT jistě zasloužila, a bohužel dosud není plně využit potenciál, který tato léčebná metoda má. Povědomí mezi běžnou laickou, ale bohužel mnohdy i zdravotnickou populací o této možnosti léčby je zatím nedostatečné. Ač se vlastní SAIT může zdát jako velmi drahá, její dlouhodobý dopad na ekonomiku je velmi příznivý, protože sníží nemocnost alergika a jeho čerpání peněz ze zdravotnické i sociální ekonomiky.

EAACI proto vyzývá s cílem zlepšení individuálního zdraví i zdraví evropské populace k:

  • podpoře rozšíření povědomosti o alergenspecifické imunoterapii,
  • aktualizaci národní zdravotní politiky k podpoře SAIT,
  • prioritě financování výzkumu SAIT,
  • sledování makroekonomických dopadů SAIT,
  • podpoře výuky a informovanosti o SAIT v lékařské výuce základní i specializované.

Podpora a zvýšení využití SAIT má velký potenciál na zdravotnickou ekonomiku a makroekonomiku v příštích desetiletích, obzvláště ve vztahu k obrovskému nárůstu počtu Evropanů, kteří alergií trpí.

(vesa)

Zdroj: Calderon M. A. et al.EAACI: AEuropeanDeclarationonImmunotherapy. Designingthefutureofallergenspecificimmunotherapy. Clin Transl Alle 2012 Oct 30; 2 (1): 20. [Epub ahead of print]; doi: 10.1186/2045-7022-2-20Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se