Sevelamer-karbonát v léčbě hyperfosfatémie u pacientů s chronickým ledvinným onemocněním

17. 6. 2016

Hyperfosfatémie (vysoká hladina fosfátu v krvi) je běžnou a závažnou komplikací chronického ledvinného onemocnění (CKD). Je spojena se zvýšenou morbiditou (včetně zvýšení rizika rozvoje kardiovaskulárního onemocnění) i mortalitou, a to u pacientů na dialýze i nedialyzovaných. V běžné klinické praxi se u pacientů s pokročilým CKD hyperfosfatémie koriguje kombinovaným přístupem založeným na restrikci fosfátů ve stravě a podáváním vazačů fosfátů.

Sevelamer-karbonát je perorálně podávaný nevstřebatelný vazač fosfátů bez obsahu vápníku i hliníku, který je v rámci EU schválen k léčbě dospělých pacientů s CKD na dialýze nebo nedialyzovaných s hladinou fosfátu ≥ 1,78 mmol/l. Podává se perorálně 3× denně s jídlem, tabletu je nutné polknout vcelku. Sevelamer-karbonát je dobře tolerován, nejběžnější nežádoucí účinky jsou zažívacího charakteru (nauzea, zvracení, bolesti břicha, zácpa, eventuálně průjem). Jelikož se nevstřebává, může ovlivnit biologickou dostupnost současně podávaných léků.

Místo sevelamer-karbonátu v terapii pacientů s CKD

Vhodný preparát by měl být podle doporučení Kidney Disease: Improving Global Outcomes (KDIGO) u pacientů s CKD a hyperfosfatémií vybírán s ohledem na stadium CKD, komorbidity, souběžně užívané léky a tolerabilitu jednotlivých preparátů. Současně je třeba zvážit vliv vazačů fosfátů na bázi kalcia na hladinu vápníku v krvi a preference pacientů a možnosti užívání.

Sevelamer-karbonát je doporučován především u nemocných, kteří vyžadují dialýzu, účinně však snižuje hladinu fosfátů i u pacientů nedialyzovaných. Jeho další výhodou je, že neobsahuje vápník ani hliník, lze jej tedy podávat rovněž u nemocných s vyšší hladinou vápníku, u nichž hrozí cévní kalcifikace. Sevelamer-karbonát je navíc zásaditý, takže jej lze bez obav využít u pacientů ohrožených acidózou.

Snížení celkové mortality

Pozitivní je také vliv tohoto preparátu na kardiovaskulární rizikové faktory a hladinu cholesterolu. Podle některých studií se zdá, že u osob užívajících sevelamer-karbonát dochází k většímu snížení celkové mortality z jakékoli příčiny než u nemocných léčených vazači fosfátů s obsahem vápníku. Není ale zcela jasné, zda za těmito dobrými výsledky stojí lepší kontrola hladiny fosfátu, nebo snížení hladiny vápníku v krvi.

Závěr

Sevelamer-karbonát je účinný, bezpečný a dobře tolerovaný lék ke snížení hladiny fosfátů v krvi u pacientů s CKD. Zvláště přínosný může být v léčbě pacientů ohrožených metabolickou acidózou a těch, kteří nemohou být léčeni preparáty obsahujícími vápník a hliník.

(epa)

Zdroj: Perry C. M., Plosker G. L. Sevelamer carbonate: a review in hyperphosphataemia in adults with chronic kidney disease. Drugs 2014 May; 74 (7): 771–792, doi: 10.1007/s40265-014-0215-7.Štítky
Dětská nefrologie Nefrologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se