Pseudoaneuryzma u hemofiliků

22. 3. 2013

Výskyt samotného pseudoaneuryzmatu a krvácení s ním spojeného je u hemofiliků naštěstí vzácnou komplikací.

Výskyt samotného pseudoaneuryzmatu a krvácení s ním spojeného je u hemofiliků naštěstí vzácnou komplikací. Kdy je nutno na takovouto komplikaci myslet? Jednoznačně v případě, kdy se v anamnéze pacienta objevuje možnost arteriálního poranění. Lokalizace může být velmi různorodá a záleží na lokalizaci traumatu. Takovéto trauma může představovat například iatrogenní postižení (arteriální přístup při katetrizaci) nebo skutečné poranění (tupé i penetrující). Diagnóza by měla být potvrzena pomocí duplexní ultrasonografie či angiogramem získaným pomocí počítačové tomografie.

Samotné publikace pokrývající toto téma u pacientů trpících hemofilií jsou ojedinělé. Dle prof. Rodriguez-Merchana bylo dosud popsáno jen 14 pacientů s hemofilií a pseudoaneuryzmatem – 9 z nich bylo lokalizováno v oblasti muskuloskeletálního systému (4 na ruce, 4 v oblasti kolene, 1 v oblasti kotníku), dalších 5 pak v oblasti nemuskuloskeletální.

V případě podezření na tuto vzácnou komplikaci je zcela zásadní časná diagnostika a léčba. Jaké jsou možnosti léčby pseudoaneuryzmatu? V minulosti byl zlatým standardem operační výkon (ligace s či bez distálního by-passu). Dnes je k léčbě využíváno několik méně invazivních metod – stentování, komprese s pomocí ultrazvukové sondy či injekce trombinu pod kontrolou ultrazvuku. Endovaskulární léčba jednoznačně nabízí možnost využití minimálně invazivního přístupu. Pokud arteriální embolizace selže, pak je dalším postupem otevřený vaskulární výkon. Vždy musí být zajištěna uspokojivá hemostáza infuzí deficitního koagulačního faktoru a antifibrinolytika.

I když jde tedy o komplikaci vzácnou, je pečlivé vyhodnocení obtíží pacienta a jeho anamnestických údajů důležité pro to, aby na ni bylo pomýšleno a učinilo se maximum pro její potvrzení či vyloučení.

(eza)

Zdroj: Rodriguez-Merchan E. C. Pseudoaneurysms in haemophilia. Blood Coagul Fibrinolysis – publikováno online 18. ledna 2013; doi: 10.1097/MBC.0b013e32835e42aaŠtítky
Hematologie a transfuzní lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se