Doporučení pro fyzickou aktivitu pacientů s hemofilií

15. 5. 2013

Řada lékařů doporučuje svým pacientům s hemofilií fyzickou aktivitu. A řada pacientů s hemofilií je stejně aktivních jako jejich zdraví vrstevníci.

Podle literatury má pravidelná pohybová aktivita pro pacienty s hemofilií stejný přínos jako pro obecnou populaci z hlediska fyzického i duševního zdraví, vyšší kvality života, lepšího sociálního zapojení a posílení sebevědomí. U pacientů s hemofilií může být fyzická aktivita prospěšná také z důvodu zvýšení svalové síly, zdraví kloubů, rovnováhy a ohebnosti.

Přesto chybějí oficiální doporučení založená na důkazech, která by definovala bezpečný pohyb a sport u těchto pacientů. Objevují se proto snahy taková doporučení vytvořit.

Skupina autorů na základě přehledu literatury a vlastních klinických zkušeností taková doporučení vypracovala a publikovala je v dubnu 2013 v časopise Haemophilia.

Dalším příkladem jsou doporučení vytvořená ve spolupráci odborníků z několika zemí Evropy a Severní i Jižní Ameriky, která byla vydána ve formě plakátu. Doporučují pacientům s hemofilií 1) pravidelnou fyzickou aktivitu podle individuálního stavu, 2) zahájení fyzické aktivity v raném věku, aby pacient považoval pohyb za běžnou součást života, 3) konzultaci s fyzioterapeutem v centru pro hemofilii před zahájením sportovních aktivit, 4) stanovený plán suplementace srážecím faktorem, 5) snížení rizika úrazu řádným rozcvičením, 6) zařazování různých typů pohybu, 7) individuální přístup k léčbě poranění nebo krvácení po sportu, 8) podporu pohybové aktivity do vysokého věku.

Individuální program upravený ve spolupráci s pacientem na základě jeho fyzického stavu a zájmů by mohl být pro pacienty s hemofilií přínosem z hlediska fyzického zdraví i kvality života.

(zza)

Zdroje: 1) Negrier C. et al. The benefits of exercise for patients with haemophilia and recommendations for safe and effective physical activity. Haemophilia. 2013 Mar 28; doi: 10.1111/hae.12118. [Epub ahead of print]. 2) Negrier C. et al. Physical and psychological benefits of exercise for patiens with haemophilia. Poster No. 256, WFH Meeting 2012, Paříž.Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se