Doporučení pro fyzickou aktivitu pacientů s hemofilií

15. 5. 2013

Řada lékařů doporučuje svým pacientům s hemofilií fyzickou aktivitu. A řada pacientů s hemofilií je stejně aktivních jako jejich zdraví vrstevníci.

Inzerce

Podle literatury má pravidelná pohybová aktivita pro pacienty s hemofilií stejný přínos jako pro obecnou populaci z hlediska fyzického i duševního zdraví, vyšší kvality života, lepšího sociálního zapojení a posílení sebevědomí. U pacientů s hemofilií může být fyzická aktivita prospěšná také z důvodu zvýšení svalové síly, zdraví kloubů, rovnováhy a ohebnosti.

Přesto chybějí oficiální doporučení založená na důkazech, která by definovala bezpečný pohyb a sport u těchto pacientů. Objevují se proto snahy taková doporučení vytvořit.

Skupina autorů na základě přehledu literatury a vlastních klinických zkušeností taková doporučení vypracovala a publikovala je v dubnu 2013 v časopise Haemophilia.

Dalším příkladem jsou doporučení vytvořená ve spolupráci odborníků z několika zemí Evropy a Severní i Jižní Ameriky, která byla vydána ve formě plakátu. Doporučují pacientům s hemofilií 1) pravidelnou fyzickou aktivitu podle individuálního stavu, 2) zahájení fyzické aktivity v raném věku, aby pacient považoval pohyb za běžnou součást života, 3) konzultaci s fyzioterapeutem v centru pro hemofilii před zahájením sportovních aktivit, 4) stanovený plán suplementace srážecím faktorem, 5) snížení rizika úrazu řádným rozcvičením, 6) zařazování různých typů pohybu, 7) individuální přístup k léčbě poranění nebo krvácení po sportu, 8) podporu pohybové aktivity do vysokého věku.

Individuální program upravený ve spolupráci s pacientem na základě jeho fyzického stavu a zájmů by mohl být pro pacienty s hemofilií přínosem z hlediska fyzického zdraví i kvality života.

(zza)

Zdroje: 1) Negrier C. et al. The benefits of exercise for patients with haemophilia and recommendations for safe and effective physical activity. Haemophilia. 2013 Mar 28; doi: 10.1111/hae.12118. [Epub ahead of print]. 2) Negrier C. et al. Physical and psychological benefits of exercise for patiens with haemophilia. Poster No. 256, WFH Meeting 2012, Paříž.

Štítky
Hematologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se