Zvýšení koncentrace močoviny ve sklivcové tekutině u hemodialyzovaných pacientů s glaukomem

27. 12. 2009

Zvýšení nitroočního tlaku v průběhu hemodialýzy je známé jak u pacientů bez očního onemocnění, tak u pacientů s glaukomem.

Zvýšení nitroočního tlaku v průběhu hemodialýzy je známé jak u pacientů bez očního onemocnění, tak u pacientů s glaukomem. Nejčastěji zmiňovaným důvodem tohoto zvýšení je náhlý pokles osmolarity plazmy, který způsobí nárůst v produkci komorové tekutiny. Dále bylo navrženo, že za vzrůst nitroočního tlaku v průběhu dialýzy může zhoršený odtok komorové vody. Tuto domněnku podporuje fakt, že většina pacientů, kterým během dialýzy stoupá nitrooční tlak, má zároveň úzký komorový úhel. Nedávno uveřejněná kazuistika se zabývala také možností, že za zvýšení nitroočního tlaku během dialýzy může postdialyzační („rebound“) vzestup koncentrace močoviny v krvi.

Kazuistika

Autoři této kazuistiky se pokusili zhodnotit vztah mezi změnami nitroočního tlaku a koncentrací močoviny v plazmě a sklivci před dialýzou a po skončení dialýzy. Muž ve věku 55 let si v průběhu dialýzy stěžoval na bolesti oka a měl zvýšený nitrooční tlak 38 mm Hg v levém oku s neovaskulárním glaukomem.

Neovaskulární glaukom byl u něj diagnostikován poměrně nedávno díky okluzi centrální retinální vény a nitrooční tlak byl udržován v normě pomocí medikace. Korigovaná zraková ostrost byla 9/10 na pravém oku a 4/10 na levém oku. Muž trpěl renálním selháním a pravidelně podstupoval hemodialýzu. Nitrooční tlak zvýšený během dialýzy se dařilo kontrolovat podáním hyperosmotické látky (300 ml 25% manitolu).

U tohoto muže byla zjištěna vysoká koncentrace močoviny ve sklivcové tekutině za dvě hodiny po hemodialýze (12,13 mmol/l). Koncentrace močoviny v krvi hodinu před dialýzou byla 20,70 mmol/l, za dvě hodiny po dialýze 4,28 mmol/l.

Závěr

Obvykle se má za to, že rychlé snížení plazmatické osmolarity výrazně zvyšuje nitrooční tlak v průběhu dialýzy. Navrženým mechanismem tohoto působení je přesun vody z plazmy do komorové tekutiny kvůli osmotické nerovnováze mezi těmito dvěma kompartmenty. Údaje této studie naznačují, že relativní zvýšení osmotického tlaku sklivcové tekutiny způsobené rychlým odstraněním močoviny z krve hemodialýzou vytváří nerovnováhu mezi plazmou a sklivcem, což způsobuje přesun vody do sklivcové dutiny a zvýšení nitroočního tlaku. V zúženém komorovém úhlu může navíc zvětšení objemu sklivce přispět k dalšímu zužování a zhoršení odtoku komorové vody.

(vek)

Zdroj: Ghaffariyeh A, et al. High vitreous urea rebound in a glaucoma patient with increased intraocular pressure during hemodialysis. Can J Ophthalmol 2009;44(5):e51.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×