Zobrazování terče zrakového nervu a vrstvy nervových vláken v diagnostice glaukomu

25. 2. 2008

Většina studií zdůrazňuje nutnost hodnotit výsledky zobrazovacích vyšetření v souvislosti s výsledky funkčních metod (perimetrie) a dalšími klinickými parametry.

Úloha zobrazovacích metod v časné diagnostice glaukomu stále roste. Většina studií uveřejněných na toto téma však zdůrazňuje nutnost hodnotit výsledky vyšetření v souvislosti s výsledky funkčních metod (perimetrie) a dalšími klinickými parametry.

Srovnání jednotlivých zobrazovacích metod

Ve druhé polovině minulého roku byla uveřejněna studie zaměřená na srovnání jednotlivých zobrazovacích metod a jejich schopnosti rozlišit oči s raným stadiem zeleného zákalu od normálních očí[1].

Do této studie bylo zařazeno 92 očí od 92 osob. Z toho 46 mělo počínající glaukom s otevřeným úhlem a 46 bylo kontrolních. Srovnány byly následující metody: optická koherentní tomografie (Stratus OCT), laserová skenovací oftalmoskopie (GDx-VCC), Heidelberská retinální tomografie (HRT III) a kvalitativní hodnocení stereoskopické fotografie terče zrakového nervu.

Výsledky

Z výsledků studie vyplývá, že provedení metod Stratus OCT, GDx-VCC a HRT III má pro diagnostiku časného glaukomu stejnou vypovídací hodnotu jako kvalitativní zhodnocení fotografie terče zrakového nervu. Vysokou senzitivitu a zároveň i specificitu poskytla kombinace vyšetření pomocí Stratus OCT (měření průměrné tloušťky vrstvy nervových vláken) a HRT III (poměr exkavace/disk).

Samostatná strukturální či funkční progrese

Druhá studie, původem taktéž z USA, si dala za úkol zhodnotit použitelnost vyšetření terče zrakového nervu a měření vrstvy nervových vláken podle současných údajů v literatuře[2]. Autoři vybrali 82 maximálně relevantních současných článků, které se zabývají využíváním těchto metod v diagnostice glaukomu a v hodnocení jeho progrese.

Část studie zaměřená na hodnocení progrese glaukomu ukázala, že ačkoliv často existuje shoda mezi strukturálními a funkčními (vyšetření zorného pole) testy, signifikantní část pacientů s glaukomem vykazuje progresi pouze ve strukturálních, nebo naopak pouze ve funkčních parametrech.

(vek)

Literatura:
1. Badala F, et al. Optic Disc and Nerve Fiber Layer Imaging To Detect Glaucoma. Am J Ophthalmol 2007;44:724–732.
2. Lin SC, et al. Optic nerve head and retinal nerve fiber layer analysis: a report by the American Academy of Ophthalmology. Ophthalmology 2007;114:1937–1949.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se