Změny v tloušťce vrstvy nervových vláken u pacientů s glaukomem a zdravých subjektů

13. 12. 2012

Cílem studie nedávno zveřejněné v časopise Eye bylo porovnat rychlost změn v tloušťce vrstvy nervových vláken u pacientů s glaukomem a věkově odpovídajících kontrol.

Cílem studie nedávno zveřejněné v časopise Eye bylo porovnat rychlost změn v tloušťce vrstvy nervových vláken u pacientů s glaukomem a věkově odpovídajících kontrol. Změny v tloušťce vrstvy nervových vláken byly přitom zjišťovány pomocí tří různých technik: skenovací laserovou polarimetrií s variabilní korneální kompenzací (VCC), se zesílenou korneální kompenzací (enhanced corneal compensation, ECC) a nakonec optickou koherentní tomografií s časovou doménou (OCT).

Celkem 61 pacientů s glaukomem a 33 odpovídajících zdravých kontrol bylo v půlročních intervalech vyšetřeno každou z uvedených technik a kromě toho i standardní automatickou perimetrií (SAP). Zjišťovány byly změny v celkové tloušťce vrstvy nervových vláken a průměrná odchylka u SAP.

Medián věku pacientů s glaukomem byl v době zahájení studie 64,4 (58,2–71,0) a u zdravých kontrol 62,4 (56,3–70,1). Medián počtu vyšetření za dobu tří let byl sedm v případě pacientů s glaukomem a šest v případě kontrol. Tloušťka vrstvy nervových vláken zjištěná při vstupním vyšetření byla významně nižší u pacientů s glaukomem než u kontrol (P < 0,01). Na druhou stranu se rychlost změn tloušťky vrstvy nervových vláken zjišťovaných v průběhu studie nelišila u pacientů a zdravých kontrol (P ≥ 0,19). Průměrná rychlost změny tloušťky vrstvy nervových vláken měřená pomocí VCC byla –0,18 μm za rok u pacientů a –0,37 μm u kontrol, hodnoty pro ECC byly –0,13 μm, respektive –0,31 μm za rok a při měření pomocí OCT pak 0,04 μm, respektive 0,61 μm za rok. Průměrná rychlost změn odchylky naměřené při SAP byla –0,20 dB za rok u pacientů a 0,03 dB u kontrol (P = 0,01).

Závěrem je možné konstatovat, že významné rozdíly v rychlosti změn odchylky naměřené při SAP u pacientů s glaukomem v porovnání se zdravými kontrolami nebyly provázené statisticky významnými rozdíly v rychlosti změn tloušťky vrstvy nervových vláken u skupiny pacientů s glaukomem a skupiny zdravých kontrol.

(vek)

Zdroj: OLeary N. et al: Rates of retinal nerve fibre layer thickness change in glaucoma patients and control subjects. Eye 2012 Oct 19; doi: 10.1038/eye.2012.202.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se