Změna životního stylu, potravinové a vitamínové doplňky u věkem podmíněné makulární degenerace

14. 7. 2013

Autoři souborného referátu systematicky zpracovali publikované studie na téma změny životního stylu, dietních, výživových a vitaminových doplňků v prevenci výskytu nebo zastavení progrese věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD).

Autoři souborného referátu systematicky zpracovali publikované studie na téma změny životního stylu, dietních, výživových a vitaminových doplňků v prevenci výskytu nebo zastavení progrese věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). VPMD představuje v rozvinutých zemích hlavní příčinu slepoty u starších lidí. Prevalence onemocnění se udává 1–2:1 000 obyvatel v 5. dekádě života, ve věkové skupině 75 let a více stoupá na 55–70:1 000 obyvatel.

Za pomocí vyhledávacích nástrojů Pubmed, Google Scholar, Medline a Cochrane Library byla v literatuře vydané v období od 1990 do prosince 2010 hledána klíčová slova „věkem podmíněná makulární degenerace“, „výživa“, „antioxidant“, „dieta“ a „vitamínové doplňky“.

Zpracována byla data z metaanalýz, populačních kohortových studií a studií případů a kontrol. Vyřazeny byly malé studie případů, kazuistiky, komentáře, abstrakta ve sbornících a osobní pozorování.

Jednoznačné rizikové faktory pro VMPD představují kouření a obezita. Vysoký příjem omega-3 mastných kyselin a makulárních pigmentů luteinu a zeaxantinu byl spojen s nižším rizikem prevalence a incidence VPMD. AREDS (Age-Related Eye Disease Study) byla jedinou větší randomizovanou klinickou studií, která ukázala prospěšný vliv AREDS preparátu obsahujícího vitamíny C, E, beta-karoten a zinek s mědí na snížení rizika progrese VPMD do pokročilého stadia u pacientů se středně závažným onemocněním nebo s pokročilou formou VPMD na jednom oku.

V rámci prevence vzniku nebo zpomalení progrese VPMD je důležité přestat kouřit. Neexistují žádná doporučení založená na důkazech pro rutinní podávání vitamínů nebo potravinových doplňků v rámci primární prevence VPMD. Pacientům se středně závažným onemocněním nebo s pokročilou formou VPMD na jenom oku se doporučuje suplementovat vitamíny ve složení, jaké bylo podáváno ve studii AREDS.

(lis)

Sin H. P., Liu D. T., Lam D. S. Lifestyle modification, nutritional and vitamins supplements for age-related macular degeneration. Acta Ophthalmol. 2013 Feb; 91 (1): 6–11.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se