Závažné nepříznivé výsledky po chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté

7. 10. 2008

Ačkoli nepříznivé výsledky po filtrujících chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté, rizika jsou vyšší po implantaci glaukom filtrujících implantátů.

Ačkoli nepříznivé výsledky po filtrujících chirurgických výkonech pro glaukom nejsou časté, riziko takového stavu je vyšší po implantaci glaukom filtrujících implantátů (glaucoma drainage device, GDD) než po primární trabekulotomii (PT).

Doktor Joshua D. Stein a jeho spolupracovníci z Kellog Eye Center při univerzitě v americkém Michiganu, kteří sledovali reprezentativní soubor pacientů mezi lety 1994 a 2005, došli k následujícím závěrům.

Po roce sledování byly počty nepříznivých výsledků (odchlípnutí sítnice, endoftalmitis a suprachoroidalní krvácení) vyšší ve skupině s implantátem (2,6 %) než ve skupině po PT (1,0 % ). I počty dalších sledovaných nepříznivých výsledků, jako je korneální edém, progrese zhoršování zraku a progrese až ke slepotě, byly také vyšší u příjemců GDD než u pacientů, kteří byli léčeni PT.

Související studie ve stejném vydání časopisu Ophtalmology poskytuje důkaz, že vyhlídky pro léčené pacienty v konečném stadiu glaukomu mohou být lepší, než se původně předpokládalo. U těchto pacientů již nemusí platit jako norma to, že progrese onemocnění povede ke slepotě.

Při zkoumání 64 pacientů (84 očí) v konečném stadiu glaukomu s primárně otevřeným úhlem a léčených PT bylo zjištěno, že u většiny z nich se neobjevilo zhoršení ostrosti zraku nebo progresivní ztráta centrálního zorného pole během osmiletého sledování.

Tyto výsledky mohou pomoci při konzultaci s pacienty léčenými pro glaukom v konečném stadiu a mohou přidat aspoň trochu optimismu k tomu, co bylo dříve považováno za beznadějné.

(jos)

Zdroj: Ophthalmology 2008;115(7):1109–1116.e7.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se