Vznik věkem podmíněné makulární degenerace je asociován s kouřením, nikoli však s hladinou mastných kyselin – výsledky japonské studie

3. 7. 2011

Účelem studie japonských autorů bylo zhodnotit význam ovlivnitelných rizikových, případně protektivních faktorů pro vznik věkem podmíněné makulární degenerace v japonské populaci.

Účelem studie japonských autorů, která byla nedávno uveřejněna v časopise Ophthalmology, bylo zhodnotit význam ovlivnitelných rizikových, případně protektivních faktorů pro vznik věkem podmíněné makulární degenerace (age-related macular degeneration, AMD) v japonské populaci.

Metodika

Do studie bylo zařazeno 279 pacientů s AMD a 143 zdravých kontrol. U každého účastníka studie byly zaznamenány informace týkající se zdravotního stavu a životního stylu včetně věku, pohlaví, kuřáctví/nekuřáctví, body mass indexu (BMI), anamnézy kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze a diabetu. Profil mastných kyselin v séru byl zjišťován pomocí plynové chromatografie ze vzorků krve.

Výsledky

Mezi analyzovanými vnějšími faktory vykazovalo kouření nejsilnější asociaci s rozvojem všech typů AMD (P < 0,00001), typické neovaskulární AMD (P < 0,0001) a polypoidální choroidální vaskulopatie (P < 0,001). Hypertenze a BMI vykazovaly mírnou asociaci se vznikem AMD. Ačkoliv výskyt AMD byl významně vyšší u mužů než u žen, tento vliv pohlaví nebyl patrný, jestliže analýza vyloučila vliv kouření cigaret na vznik AMD. Výskyt AMD nebyl ovlivněn koncentrací mastných kyselin, s výjimkou mírné asociace u koncentrace kyseliny eikosapentaenové ve všech skupinách AMD.

Závěr

Ve studované japonské populaci ovlivnilo kouření vznik AMD, avšak koncentrace mastných kyselin nikoliv. Ačkoliv dřívější studie naznačovaly vyšší výskyt AMD u mužů, tato studie ukázala, že za tento rozdíl je pravděpodobně odpovědné častější kouření v mužské populaci. Studie dále neprokázala významný rozdíl v hladinách mastných kyselin, včetně omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin, u pacientů s AMD a zdravých kontrol.

(vek)

Zdroj: Kabasawa S. et al. Associations of Cigarette Smoking But Not Serum Fatty Acids with Age-related Macular Degeneration in a Japanese Population. Ophthalmology. Publlikováno on-line 22. dubna 2011.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se