Užívání latanoprostu nesouvisí se vznikem maligního melanomu

8. 1. 2012

Cílem studie přijaté do tisku časopisem British Journal of Ophthalmology bylo zjistit, zda existuje souvislost mezi užíváním latanoprostu a maligním melanomem a vysvětlit případný biologický mechanizmus.

Byly vyhodnoceny dvě databáze různých klinických studií, jedna se týkala pouze latanoprostu (n = 24) a druhá kombinace latanoprostu s timololem (n = 16). Obě tyto studie byly provedeny v období od listopadu 1992 do listopadu 2007. Další data byla získána z celosvětové databáze údajů o bezpečnosti léčiv shromažďující záznamy, které nesouvisejí s klinickými studiemi; pro latanoprost za časový úsek 13 let a pro kombinaci latanoprost/timolol za časový úsek 9 let. V databázi Pubmed byly systematicky vyhledány studie zkoumající potencionální mechanizmy.

Ukázalo se, že mezi 12 880 pacienty, kteří byli léčeni v rámci klinických studií latanoprostem, nebyly hlášeny žádné případy očního melanomu. Zjištěny byly pouze tři případy s kožním melanomem. Z 19 940 případů léčených latanoprostem zaznamenaných v databázi bezpečnosti léčiv bylo nalezeno 22 oznámení očních nebo kožních neoplazmat, z nichž se jednalo celkem o 11 očních a šest kožních melanomů. Souvislost s užíváním latanoprostu nebylo možno vyloučit u tří očních a jednoho periorbitálního případu. Data získaná ze studií in vitro a in vivo se shodují, že zvýšená pigmentace duhovky, kterou lze při léčbě latanoprostem často pozorovat, vzniká na základě stimulace syntézy melaninu indukcí transkripce tyrozinázy. Ke zvýšení mitotické aktivity buněk nedochází.

Na závěr studie bylo konstatováno, že v současné době neexistuje důkaz, který by prokazoval souvislost mezi používáním latanoprostu a vznikem očního nebo kožního melanomu.

(lis)

Zdroj: Charles S. Tressler, Robert L. Wiseman, Theresa M. Dombi, Bart Jessen, Kui Huang, Kenneth K. Kwok, Barbara M. Wirostko. Lack of evidence for a link between latanoprost use and malignant melanoma: an analysis of safety databases and a review of the literature. Br J Ophthalmol. 2011 Apr 21. [Epub ahead of print].Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se