Účinnost transsklerální fotokoagulace v léčbě posttraumatického glaukomu

8. 12. 2008

Jednou z možností terapie posttraumatického glaukomu a pokročilého glaukomu při afakii je transsklerální diodová laserová cytofotokoagulace (TDLC).

Jednou z možností terapie posttraumatického glaukomu a pokročilého glaukomu při afakii je transsklerální diodová laserová cytofotokoagulace (TDLC). V malé klinické studii provedené na oftalmologickém oddělení Cloníc Pallas ve Švýcarsku lékaři hodnotili dlouhodobý účinek této léčby. O výsledku studie informovali v březnovém vydání časopisu Graefe's Archive For Clinical and Experimental Ophthalmology.

Sledováno bylo celkem dvacet jedna pacientů, přesněji dvacet jedna očí postižených glaukomem při afakii, a dvacet pět očí s glaukomem vzniklým jako následek traumatu. Zákrok pomocí TDLC byl u těchto pacientů proveden v letech 1996 až 2004. Pokud byl čtyři a více týdnů po zákroku naměřen nitrooční tlak vyšší než 21 mmHg, a to bez ohledu na medikaci, byla TDLC provedena znovu.

Kromě nitroočního tlaku a medikace byly sledovány parametry vidění, incidence komplikací po zákroku a nutnost jakékoli jiné oftalmochirurgické intervence. V případě posttraumatického glaukomu trvalo monitorování výsledků TDLC dvanáct až devadesát tři měsíců (42,0 ± 29,2) a u glaukomu při afakii dvanáct až sedmdesát tři měsíců (33,3 ± 17,4).

Ukázalo se, že TDLC byla úspěšná v necelé polovině případů – ve 40 % u posttraumatického glaukomu a ve 48 % u glaukomu při afakii. U více než tří čtvrtin pacientů bylo nutné TDLC opakovat, u glaukomu při afakii v 85 % a u posttraumatického glaukomu v 76 % případů. Podrobnější analýza odhalila vyšší účinnost u starších pacientů bez ohledu na typ glaukomu.

Přes čtyřicet procent případů si vyžádalo další chirurgický zákrok (ne TDLC), konkrétně to bylo 44 % ve skupině posttraumatického glaukomu a 43 % ve skupině glaukomu při afakii. Ztráta vidění světla byla zjištěna ve dvou případech glaukomu při afakii a ve třech případech u posttraumatického glaukomu (12 %). U žádného pacienta nebyla pozorována hypotonie ani ftýza. Celkové zhodnocení výsledků studie ukázalo střední účinnost TDLC v uvedených indikacích s vysokou mírou bezpečnosti opakování zákroku.

(zak)

Zdroj: Graefes Arch Clin Exp Ophthalmol. 2008; 246 (3): 405–10 (ISSN: 0721-832X)Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se