Účinnost a bezpečnost dlouhodobé terapie kortikosteroidy po penetrující keratoplastice

17. 6. 2012

Endotelová rejekce je hlavní příčinou selhání transplantátu po penetrující keratoplastice (PKP). Lokální kortikosteroidní terapie představuje zlatý standard v prevenci rejekce, nicméně léčebné protokoly se často liší. Práce přijatá k publikaci v časopise Ophthalmology si kladla za cíl zjistit účinnost a bezpečnost dlouhodobého užívání kortikosteroidních kapek po PKP v randomizované klinické studii.

Do studie bylo zařazeno 42 pacientů (21 mužů a 21 žen) průměrného věku 65,3 roku s čirým transplantátem, kteří podstoupili PKP před více než jedním rokem a po operaci aplikovali steroidy. Pacienti byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Steroidní skupina aplikovala 0,1% fluorometholon 3× denně, zatímco účastníci ve druhé skupině steroidy vysadili. Všichni pacienti byli sledování po dobu 12 měsíců. Hlavním výstupem bylo porovnání podílu očí bez endotelové rejekce, podílu očí s čirými štěpy a vzniku lokálních nebo systémových vedlejších účinků.

Z počátečního počtu 42 pacientů nedokončili studii 4 účastníci ze steroidní skupiny a 6 ze skupiny bez steroidů. Z těch, kteří se zúčastnili až do konce, vznikla endotelová rejekce u 1 jedince zařazeného do steroidní skupiny a u 6 pacientů ze skupiny bez steroidů. Rejekce vznikla v průměru za 5,2 ± 4,5 měsíce (průměr ± standardní odchylka) po zařazení do studie. Mezi jednotlivými skupinami byl zjištěn signifikantní rozdíl v incidenci rejekce, a to jak pomocí testu Chi-square, tak i Kaplan-Meierovy analýzy. Naproti tomu nebyl pozorován žádný rozdíl ve výsledné zrakové ostrosti, nitroočním tlaku, poškození epitelu, prodloužení času přerušení slzného filmu, progresi katarakty, infekci nebo incidenci systémových vedlejších účinků.

Na závěr práce autoři konstatovali, že dlouhodobější užívání 0,1% fluorometholonu působí příznivě v prevenci rejekce po PKP. Vzhledem k tomu, že nebyly zaznamenány žádné nepříznivé následky, doporučují užívat kortikosteroidy v nízké dávce i u málo rizikových pacientů.

(lis)

Zdroj: Shimazaki J., Iseda A., Satake Y., Shimazaki-Den S. Efficacy and Safety of Long-term Corticosteroid Eye Drops after Penetrating Keratoplasty A Prospective, Randomized, Clinical Trial. Ophthalmology. 2012 Jan 18. [Epub ahead of print]Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se