Účinek latanoprostu při denním a týdenním dávkování

28. 11. 2008

Současná schémata doporučují aplikaci latanoprostu jedenkrát denně, nejlépe večer. Přesto výsledky některých prací naznačují, že i aplikace latanoprostu jedenkrát týdně by mohla být dostatečně účinná.

Latanoprost je antiglaukomatikum řadící se do skupiny prostaglandinových analogů. Nitrooční tlak snižuje prostřednictvím svého potencujícího vlivu na uveosklerální odtok. Současná schémata doporučují aplikaci latanoprostu jedenkrát denně, nejlépe večer. Přesto výsledky některých prací naznačují, že i aplikace latanoprostu jedenkrát týdně by mohla být dostatečně účinná. Otázkou dávkovacího schématu se zabývala také následující práce.

Studie japonských autorů měla za úkol otestovat, zda aplikace latanoprostu jedenkrát týdně vykazuje stejný účinek na snižování nitroočního tlaku (NOT) jako jeho každodenní aplikace. Vliv týdenního dávkovacího schématu na NOT byl posuzován na stejných zdravých osobách jako dávkování ve 24hodinových intervalech.

V průběhu studie byl latanoprost aplikován do pravého oka osmi zdravých dobrovolníků, pouze mužů. Nejprve byl latanoprost aplikován každý den, a to po dobu 24 dní. Poté následovala 31 dnů trvající pauza. Po přestávce se pokračovalo v aplikaci latanoprostu jedenkrát týdně, pacienti byli sledováni opět po dobu 24 dní.

Hodnoty nitroočního tlaku

Průměrná výchozí hodnota NOT byla 12,06 +/- 1,5 (rozmezí 10 až 14) mm Hg. Průměrná hodnota NOT v průběhu každodenní aplikace latanoprostu byla 9,87 +/- 1,71 mm Hg. Tato hodnota byla signifikantně nižší než výchozí NOT (p = 0,025). Průměrný NOT během 31 dní trvající pauzy opět vzrostl na 12,56 +/- 2,16 mm Hg. Průměrný NOT v průběhu aplikace latanoprostu jedenkrát týdně byl 11,34 +/- 1,51 mm Hg a tato hodnota se statisticky významně neliší od průměrného NOT naměřeného v průběhu 31denní pauzy. Čtyři z osmi dobrovolníků vykázali 15% nebo větší snížení NOT v průběhu denní i týdenní aplikace latanoprostu.

Závěr

Protože snížení NOT bylo výraznější při každodenní aplikaci než při týdenní (a to i u těch osob, které reagovaly na aplikaci jednou týdně), autoři doporučují zachovat současné dávkovací schéma aplikace latanoprostu jedenkrát denně.

(vek)

Zdroj: Darhad U, et al. Intraocular pressure lowering effect of once daily versus once weekly latanoprost instillation in the same normal individuals. Kobe J Med Sci 2008;53(6).Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se