U většiny neléčených pacientů je glaukom v počátečním stadiu stabilní

25. 6. 2010

Pacienti s glaukomem v počátečním stadiu mohou mít i bez léčby stabilní hodnoty nitroočního tlaku po dobu minimálně šesti let. K tomuto závěru došli autoři studie uveřejněné v květnovém vydání časopisu Archives of Ophthalmology.

Pacienti s glaukomem v počátečním stadiu mohou mít i bez léčby stabilní hodnoty nitroočního tlaku po dobu minimálně šesti let. K tomuto závěru došli autoři studie uveřejněné v květnovém vydání časopisu Archives of Ophthalmology. Přestože u většiny pacientů zůstával nitrooční tlak v počátečním stadiu onemocnění stabilní, výjimkou byli pacienti s exfoliativním glaukomem, u kterých se hodnota nitroočního tlaku zvyšovala téměř o 1 mmHg za rok.

Autoři studie uvádějí, že léčba směřující ke snížení nitroočního tlaku je obvykle zahájena ihned po diagnóze glaukomu s otevřeným úhlem, a proto není k dispozici příliš mnoho informací o přirozeném vývoji hodnot nitroočního tlaku u neléčených pacientů. Autoři použili data ze studie EMGT (Early Manifest Glaucoma Trial), která ačkoli potvrdila prospěšnost časné léčby u nově diagnostikovaných pacientů, zahrnovala rovněž monitorovanou kontrolní skupinu bez jakékoli léčby.

Pro účely nové studie bylo vybráno 118 pacientů z kontrolní skupiny studie EMGT, kteří byli každé tři měsíce podrobeni komplexnímu oftalmologickému vyšetření zahrnujícímu také Goldmannovu aplanační tonometrii. Na počátku studie byl medián nitroočního tlaku v této skupině 20,8 mmHg. Z toho podskupina pacientů s exfoliativním glaukomem měla medián nitroočního tlaku 24,0 mmHg, zatímco medián v podskupině ostatních pacientů byl 20,0 mmHg.

Během šestiletého sledování byl medián meziroční změny nitroočního tlaku v podskupině pacientů s exfoliativním glaukomem 0,96 mmHg, zatímco u ostatních pacientů −0,01 mmHg. Exfoliativní glaukom byl také jediným parametrem asociovaným s progresí nitroočního tlaku. Výsledky studie ukazují, že navzdory rozšířenému mínění může nitrooční tlak pacientů s časným glaukomem vykazovat v průběhu šesti let pouze minimální změny, což však neplatí pro pacienty s exfoliativním glaukomem.

(vek)

Zdroje:
Hyman L. et al.: Natural history of intraocular pressure in the early manifest glaucoma trial: A 6-year follow-up. Arch Ophthalmol. 2010; 128: 601–7Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se