Tlak mozkomíšního moku u pacientů s glaukomem

14. 1. 2010

Účelem studie uveřejněné v časopise Ophthalmology bylo zjistit, zda se u pacientů s normotenzním glaukomem častěji vyskytuje nízký tlak mozkomíšního moku.

Inzerce

Účelem studie uveřejněné v časopise Ophthalmology bylo zjistit, zda se u pacientů s normotenzním glaukomem častěji vyskytuje nízký tlak mozkomíšního moku. Do studie bylo zahrnuto 43 pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem (z toho 14 mělo nitrooční tlak normální a 29 zvýšený) a 71 účastníků bez glaukomu.

Průběh studie a výsledky

Všichni účastníci studie podstoupili standardizované oftalmologické a neurologické vyšetření a měření tlaku mozkomíšního moku v lumbální části páteřního kanálu.

Tlak mozkomíšního moku byl signifikantně nižší (p < 0,001) ve skupině pacientů s normotenzním glaukomem (9,5 ± 2,2 mm Hg) ve srovnání s glaukomatickými pacienty, kteří měli zvýšený nitrooční tlak (11,7 ± 2,7 mm Hg) a také ve srovnání s kontrolní skupinou (12,9 ± 1,9 mm Hg). Rozdíl mezi nitroočním tlakem a tlakem mozkomíšního moku byl signifikantně vyšší (p < 0,001) jak ve skupině pacientů s normotenzním glaukomem (6,6 ± 3,6 mm Hg), tak ve skupině glaukomatických pacientů se zvýšeným nitroočním tlakem (12,5 ± 4,1 mm Hg) ve srovnání s kontrolní skupinou (1,4 ± 1,7 mm Hg).

Velikost výpadku zorného pole negativně korelovala s výškou tlaku mozkomíšního moku a naopak pozitivně korelovala s rozdílem mezi tímto tlakem a nitroočním tlakem. V kontrolní skupině koreloval tlak mozkomíšního moku se systolickým krevním tlakem (p = 0,04) a s nitroočním tlakem (p < 0,001). Rozdíl tlaku mozkomíšního moku a nitroočního tlaku v této skupině nekoreloval s krevním tlakem (p = 0,97).

Závěr

U pacientů s normotenzním glaukomem je tlak mozkomíšního moku abnormálně nízký, což naopak vede k abnormálně vysokému rozdílu mezi tlakem mozkomíšního moku a nitroočním tlakem. Nízký tlak mozkomíšního moku může u těchto pacientů hrát stejnou roli v patogenezi glaukomu, jakou hraje vysoký nitrooční tlak u ne-normotenzních glaukomatických pacientů. V souladu s tím je také zjištění, že velikost výpadku zorného pole pozitivně koreluje s rozdílem mezi tlakem mozkomíšního moku a nitroočním tlakem a zároveň negativně koreluje s tlakem mozkomíšního moku.

(vek)

Zdroj: Ren R, et al. Cerebrospinal Fluid Pressure in Glaucoma. A Prospective Study. Ophthalmology. Publikováno on-line před tiskem v prosinci 2009.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×