Tichý nepřítel: souvislost mezi kataraktou, glaukomem a trabekulektomií

26. 5. 2012

Práce publikovaná v časopise British Journal of Ophthalmology shrnuje současné poznatky o vzniku katarakty po trabekulektomii a selhání filtračního polštářku po extrakci katarakty.

Glaukom je celosvětově jednou z hlavních příčin vzniku slepoty. Prevalence glaukomu s otevřeným úhlem se ve Velké Británii odhaduje od 0,3 % v pátém deceniu do 3,3 % v osmém deceniu života. Ve věku mezi 50 až 70 lety pak bylo zaznamenáno rozpětí incidence od 30 do 181 případů na 100 000 obyvatel za rok. V současné době trpí glaukomovým onemocněním v této zemi přibližně 500 000 lidí, přičemž u 67 % zůstává jeho přítomnost neodhalena. Glaukom je ve Velké Británii také jednou z hlavních příčin zařazení do registru nevidomých a těžce slabozrakých, hned za věkem podmíněnou makulární degenerací.

V léčbě glaukomu se používá několik léčebných alternativ. Všechny jsou založené na zastavení ztráty zraku pomocí snížení nitroočního tlaku. Základem je lokální terapie. Ostatní léčebné možnosti zahrnují laserovou trabekuloplastiku a filtrační operaci. I přes pokles počtu trabekulektomií zůstává tento typ operace v rámci chirurgického řešení glaukomu metodou volby. V roce 1995 bylo v Anglii a Walesu provedeno 18 676 trabekulektomií,v roce 2004 pak 5 289. Tento pokles se do značné míry časově shoduje s uvedením nových lokálních léků do léčebné praxe, především analogů prostaglandinů.

Incidence vzniku katarakty u neléčených glaukomatických pacientů se pohybuje mezi 6 a 23 %, u pacientů s glaukomem léčeným lokálně se zvyšuje během 7letého sledování na 7–39 %. U těch, kteří podstoupili trabekulektomii, byla během 7 let zaznamenána 20–52% nutnost provedení operace šedého zákalu. Trabekulektomie tedy sebou přináší jasně zvýšené riziko tvorby katarakty, a přestože existuje mnoho hypotéz, důvody, proč tomu tak je, nejsou zatím příliš objasněny. Publikované práce dále uvádějí zvýšené riziko selhání filtračního polštářku po operaci katarakty.

Závěrem souhrnného sdělení autoři zdůrazňují, že důvody vzniku katarakty u pacientů, kteří podstupují filtrační operaci, nejsou zcela objasněny a že v této oblasti je nutný další výzkum.

(lis)

Zdroj: Mathew R. G., Murdoch I. E. The silent enemy: a review of cataract in relation to glaucoma and trabeculectomy surgery. Br J Ophthalmol. 2011 Oct; 95 (10): 1350–4.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se