Střednědobý a dlouhodobý vliv trabekulektomie s implantací amniové membrány

23. 7. 2009

Trabekulektomie je dnes v chirurgické léčbě glaukomu metodou volby. Některé studie však poukázaly na sníženou účinnost této metody v dlouhodobém horizontu.

Trabekulektomie je dnes v chirurgické léčbě glaukomu metodou volby. Některé studie však poukázaly na sníženou účinnost této metody v dlouhodobém horizontu. Pokles účinnosti u trabekulektomie je spojen s kontinuálním zánětlivým procesem a fibroblastickou proliferací episklerálního povrchu uvnitř filtračního polštářku. Využití 5-fluoruracilu nebo mitomycinu C může účinnost trabekulektomie zlepšit, avšak léčba těmito přípravky je zároveň spojena s vyšším výskytem pooperačních komplikací.

Amniová membrána podporuje epitelizaci očního povrchu a působí jako inhibitor fibrózy. V oftalmologii byla poprvé použita v roce 1940, kdy někteří autoři prokázali její příznivý účinek při léčbě chorob očního povrchu.

Metody

Cílem studie čínských autorů bylo zhodnotit střednědobý a dlouhodobý klinický účinek mikroperforační trabekulární operace (micro-perforating trabecular surgery, MPTS) s implantací amniové membrány na průběh glaukomu s otevřeným úhlem. Třicet pacientů s glaukomem (celkem 49 očí) bylo léčeno pomocí MPTS s implantací amniové membrány. Předoperačně a pooperačně byly sledovány zraková ostrost, nitrooční tlak, zorné pole, typ filtračního polštářku a případné komplikace.

Výsledky

Pacienti byli sledováni po dobu 6 až 24 měsíců po operaci. Průměrný nitrooční tlak před operací byl 36,84 ±11,02 mm Hg a za 24 měsíců po operaci 18,24 ±1,34 mm Hg. Počet užívaných antiglaukomatik před operací byl v průměru 2,76 ±0,69 a po operaci 0,59 ±0,89. Funkční filtrační polštářek byl za 24 měsíců po operaci vytvořen u 70,8 % pacientů. Nebyly zjištěny žádné signifikantní změny ve zrakové ostrosti předoperačně a postoperačně a neobjevily se žádné závažné komplikace.

Závěr

Autoři uzavírají, že MPTS s implantací amniové membrány je účinný a bezpečný způsob léčby glaukomu s otevřeným úhlem, který spolehlivě snižuje nitrooční tlak ve střednědobém i dlouhodobém horizontu.

(vek)

Zdroje:
1. Jiang H, et al. Mid-term and long-term clinical effect of micro-perforating trabecular surgery with amniotic membrane implants on open angle glaucoma. Zhong Nan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban 2009;34:356–361.
2. Eliezer RN. Use of amniotic membrane in trabeculectomy for the treatment of glaucoma: a pilot study. Arq Bras Oftalmol 2006;69:309–312.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se