Stále se nepodařilo spolehlivě určit, jaký druh léčby glaukomu je optimální

24. 4. 2013

V časopise Annals of Internal Medicine byly nedávno zveřejněny výsledky systematického přehledu zaměřeného na různé typy léčby glaukomu s otevřeným úhlem a jejich účinnost.

V časopise Annals of Internal Medicine byly nedávno zveřejněny výsledky systematického přehledu zaměřeného na různé typy léčby glaukomu s otevřeným úhlem a jejich účinnost. Přestože výsledky potvrdily, že současná léčba úspěšně snižuje nitrooční tlak a snižuje riziko poškození optického nervu, nepodařilo se určit, jaký typ farmakologické nebo chirurgické léčby je nejúčinnější.

Limitované výsledky

Uveřejněná analýza je založená především na výsledcích již existujících souhrnných přehledů, i když zahrnuje rovněž některé primární studie. Hlavním omezením, se kterým se autoři přehledu podle svých slov potýkali, bylo to, že výsledky léčby glaukomu nejsou v současné době dostatečně standardizovány. Neexistuje také dostatečné množství prací dávajících do souvislosti léčbu glaukomu a prevenci poškození optického nervu nebo vznik výpadků zrakového pole.

Autoři přehledu se zaměřili na všechny typy léčby glaukomu, tedy na léčbu medikamentózní, léčbu laserem a léčbu chirurgickou. I když v současnosti dostupné údaje například přesvědčivě dokládají, že medikamentózní léčba glaukomu účinně snižuje nitrooční tlak a brání vzniku výpadků zrakového pole, není k dispozici dostatek údajů, které by umožnily srovnání jednotlivých typů léčby a umožnily tak spolehlivě určit, jaká léčba je nejvhodnější.

Další směr výzkumu

Z uveřejněného přehledu zatím vychází jako vhodné léky pro snižování nitroočního tlaku analoga prostaglandinů a jako nejpoužívanější chirurgická léčba trabekulektomie. Podle vyjádření odborníků by však do budoucna bylo vhodné provést dlouhodobé a rozsáhlé studie, které by porovnávaly účinnost jednotlivých léků například z hlediska zachování struktury optického nervu nebo výsledků perimetrie. Problémem zatím zůstává financování takových velkých a dlouhodobých projektů.

(vek)

Zdroj: Boland M. V. et al. Comparative effectiveness of treatments for open-angle glaucoma: a systematic review for the U.S. Preventive Services Task Force. Ann Intern Med. 2013 Feb 19; 158 (4): 271–9.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se