Srovnání jednostranné a oboustranné trabekulektomie

21. 11. 2010

Výsledky operace u pacientů s glaukomem a kataraktou, kteří podstoupili simultánně trabekulektomii a extrakci čočky, jsou stejné, ať už byly oba zákroky provedeny prostřednictvím dvou řezů, nebo jen jediného.

Výsledky operace u pacientů s glaukomem a kataraktou, kteří podstoupili simultánně trabekulektomii a extrakci čočky, jsou stejné, ať už byly oba zákroky provedeny prostřednictvím dvou řezů, nebo jen jediného. Potvrdily to výsledky metaanalýzy nedávno uveřejněné v časopise Ophthalmology.

Tým lékařů z Toronto Western Hospital v Ontariu svými výsledky stojí v mírné opozici vůči poslední studii, která se systematicky zabývala chirurgickou léčbou koexistujícího glaukomu a katarakty. Výsledky této studie, publikované v roce 2000, slabě naznačovaly, že fakotrabekulektomie provedená ze dvou řezů vede k výslednému nitroočnímu tlaku zhruba o 1 až 2 mmHg nižšímu než zákrok z jednoho řezu.

Od roku 2000 se objevilo několik dalších menších studií na toto téma, a proto odborníci provedli metaanalýzu dat z celkem deseti relevantních studií. Výsledky metaanalýzy ukázaly, že rozdíly v průměrném snížení nitroočního tlaku u fakotrabekulektomie provedené z jednoho nebo ze dvou řezů nejsou statisticky významné. Konkrétně zákrok provedený jediným řezem poskytl měsíc po operaci snížení nitroočního tlaku v průměru o 7,85 mmHg, zákrok s dvěma incizemi pak snížení o 5,83 mmHg.

V delším sledovaném období bylo průměrné snížení nitroočního tlaku u zákroku s jedním řezem v průměru 8,03 (po 3 měsících), 7,78 (po 6 měsících), 6,44 (po 12 měsících), 7,17 (po 24 měsících) a 7,76 mmHg (po 36 měsících), zatímco u zákroku provedeného dvěma řezy ve stejných časových intervalech bylo snížení 7,03; 6,75; 6,68; 6,56 a 7,14 mmHg. Mezi oběma skupinami nebyl signifikantní rozdíl ani v míře snižování antiglaukomatické terapie, ani ve změně zrakové ostrosti.

Přestože výsledky obou přístupů se zdají být srovnatelné, volbu konkrétní metody mohou ovlivňovat také další faktory, jako například tvar orbity, zkušenost operatéra, ergonomický komfort a operační doba. Operace provedená dvěma řezy by také dle mínění odborníků měla být preferována v případech některých předešlých operací nebo přítomnosti jizev.

(vek)

Zdroj:
Gdih A. Gdih et al.: Meta-analysis of 1- versus 2-Site Phacotrabeculectomy. Ophthalmology 2010; před tiskem publikováno on-line dne 4. srpna 2010.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se